Arıklı, KKTC Alevi Kültür Merkezi Derneği yetkililerini kabul etti Arıklı, KKTC Alevi Kültür Merkezi Derneği yetkililerini kabul etti

Süt ürünlerinde rekor zamlar vatandaşları market raflarında adeta şoke etmeye devam ediyor…

Hükümetin müdahalesi ile sütte fiyat indirimine gidilmesine rağmen süt ürünleri adeta can yakmaya devam ediyor…

Eski DPÖ müsteşarlarından Ekonomist-Yazar Ödül Muhtaroğlu katıldığı TV programında konu hakkında şunları kaydetti;

“Koop-Süt’teki fiyat indirimini müdahale ederek sağlamıştır hükümet ama bir kısım teşviklerle destek vereceğini biliyoruz.

Yıllar içinde fazla istihdamlar bizi bu duruma getirdi. Maliyetler artıyor ve bir şekilde kurtarmıyor tüketiciden çıkıyor. Özeldeki süt imalatı ile uğraşan tesislere baktığımızda Koop-Süt’teki gibi personelleri olmadığı için böyle zamlar yapmak durumları yok."

“HAYVAN SAYISININ ARTIRILMASI KONUSUNDA DESTEK? YEM ÜRETİMİNE DÖNÜK DESTEK? DÜNYA BUNLARI YAPIYOR…”

"Piyasadaki dengeleri koruma adına kurulmuş tesisler bunlar, bundan dolayı Koop-Süt ve benzer firmalar, Sütek de Cypfruvex de buna dâhildir. Bu kurumların dengelemektir görevleri piyasayı…

Daha da pahalılaştırmak değil…  

Doğrudan desteklerde mesela yem mazot desteği tamam ama mesela hayvan sayısının artırılması desteği? Ya da yem üretimine dönük destekler? Oysa dünya bunları yapıyor…”

“BU KURUMLAR İYİ YÖNETİCİLER TARAFINDAN YÖNETİLMELİ”

“Kooperatiflerde de profesyonel yönetim gerekiyor… Devletin bu istihdam konularında bir sürü hataları vardır. Benzer şeyleri başka yerlerde de yaptılar.. Bu kurumlar yaşamalı ama profesyonelce yönetilmeli… İyi yöneticilerce yönetilmeli. Ancak bu şekilde denge unsuru olabilirler… Bu son hükümetler silsilesi sınavsız istihdamlarda çığırından çıktı”

Editör: North Cyprus Yonetici