Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun, AP seçimleri ve kendisinin adaylığı hakkında yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Yazılı açıklama yapan AP Milletvekili Prof. Dr. Kızılyürek, Bakan Ertuğruloğlu’nun, Kıbrıslı Türklerin Avrupa Birliği ile ilişkileri konusunda söz söyleyecek son kişi olduğunu belirtti.

Kızılyürek, “Çünkü Kıbrıslı Türkler AB’ye özel bir kararla bağlıysalar, bunun nedenlerinden biri Kıbrıslı Rumların 2004 yılında Annan Planına ‘hayır’ demesiyse, diğer nedeni, Rauf Denktaş ile Tahsin Ertuğruloğlu’nun 2002’de AB’nin Kopenhag Zirvesi’nde Annan Planı’na ‘hayır’ demeleridir” açıklamasında bulundu.

Kızılyürek AB'den yeni Kıbrıs açılımı talep etti Kızılyürek AB'den yeni Kıbrıs açılımı talep etti

Kıbrıslı Türkleri, Tahsin Ertuğroloğlu’nun çağrılarına kulak tıkamaya ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmaya davet eden Kızılyürek, “Benim bütün yaptığım, Kıbrıslı Türklerin bu meşru haklarına sahip çıkmak ve bunları ileriye götürmektir” dedi.

Kızılyürek’in açıklaması şu şekilde:

“Kıbrıslı Türklerin Avrupa Birliği ile ilişkileri konusunda söz söyleyecek son kişi Tahsin Ertuğruloğlu’dur.

Çünkü Kıbrıslı Türkler AB’ye özel bir kararla bağlıysalar, bunun nedenlerinden biri Kıbrıslı Rumların 2004 yılında Annan Planına ‘hayır’ demesiyse, diğer nedeni, Rauf Denktaş ile Tahsin Ertuğruloğlu’nun 2002’de AB’nin Kopenhag Zirvesi’nde Annan Planı’na “hayır demeleridir.

Benzer biçimde, 2003’te Lahey’de Annan Planını ikinci kez reddetmeleri ve Kıbrıslı Rumların Kıbrıs adına katılım anlaşmasını tek taraflı imzalamalarına imkan tanımalarıdır...

O tarihe kadar Kıbrıs Rum tarafının Annan Planına ‘hayır’ demeye cesaret edemediğini hatırlatalım, çünkü henüz AB üyeliğini elde etmemişlerdi.

Kıbrıslı Türkler, AKP hükümeti ile birlikte Annan Planına zamanında, yani, 2002 sonu ve 2003’ün başında ‘evet’ denilmesi için çırpınırken, Tahsin Ertuğruloğu ve onun gibiler AKP hükümetine karşı darbe yapılmasını umuyorlardı.

Sonunda, 2004 referandumlarında Kıbrıslı Rumlar Annan Planına hayır dedi, çünkü atı alna Üsküdar’ı geçmişti. Hatırlatmakta yarar var, Kıbrıslı Rumlarla birlikte Tahsin Ertuğruloğlu da plana hayır dedi.

Bu gelişmeler sonucunda Kıbrıs Cumhuriyeti çözüm olmadan AB’ye üye oldu ve AB de Kıbrıslı Türklere bazı haklar tanıdı. Bu hakların temelinde Avrupa Birliği Konseyi’nin 26 Nisan 2004 tarihinde aldığı kararlar vardır.

Benim bütün yaptığım, Kıbrıslı Türklerin bu meşru haklarına sahip çıkmak ve bunları ileriye götürmektir.

Yani, Tahsin Ertuğruloğlu’nun dediği gibi ‘merhamet kırıntısı’ peşinde değiliz. Kıbrıslı Türklerin sergilediği çözüm iradesi sayesinde AB nezdinde kazandığı hak ve fırsatları kararlılıkla değerlendiriyor ve bu haklara sahip çıkıyorum.

Kıbrıslı Türkleri, Tahsin Ertuğroloğlu’nun çağrılarına kulak tıkamaya ve Yeşil Hat Tüzüğü, karma evliliklerden doğanların vatandaşlığı, Türkçe dilinin AB dilleri arasına katılması, öğrencilerimizin Avrupa’da eğitim görmesi gibi hak ve fırsatlara güçlü biçimde sahip çıkabilmek için, Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmaya davet ediyorum.”