Meclis Genel Kurulu’nda yükseköğrenim konusu konuşuldu… Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, YÖDAK’ın yasada kendisine verilen görevleri yapmak zorunda olduğunu söyledi ve YÖDAK’ın görevlerini neden yapamadığıyla ilgili bir araştırma komitesi kurulmasına olumlu baktığını belirtti.

Hükümetin DAÜ’den ve DAÜ’nün kalitesinden vazgeçmeyeceğinin altını çizen Çavuşoğlu, hükümetin en yüksek profesör maaşını en yüksek müsteşar maaşına eşitlemeyi ve öğretim görevlisine yaptıkları yayınlar için ise ayrıca bir miktar ödenmesini teklif ettiklerini aktardı.

Bazı profesörlerin 160-170 bin TL maaş aldığını, emekli bir profesörün ise 248 bin TL’ye kadar emekli maaşı aldığını söyleyen Çavuşoğlu, gelir- gider dengesinin sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Çavuşoğlu, öğretim görevlilerinin ders saatlerinin yükseleceğini de belirtti.

ŞAHALİ

Yeşil Okullar Projesi için okullar yarışıyor! Yeşil Okullar Projesi için okullar yarışıyor!

CTP Milletvekili Erkut Şahali yerinden söz alarak DAÜ’de yönetsel ve idari bir zafiyet olduğuna işaret etti ve Bakana, 2019’dan beridir siyasi iradeyle görevde olan kişilerle ilgili ne yapmayı düşündüklerini sordu. Soru üzerine Çavuşoğlu, idari anlamdaki değerlendirmeyi hükümetin gündemine getirebileceğini ve Hükümetin karar verebileceğini anlattı.

ULUÇAY

Yerinden söz alan CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, DAÜ’ye bütçe dahilinde bakıldığını, DAÜ’nün KKTC ve Gazimağusa için ekonomik öneminin ve büyük resmin göz ardı edildiğini söyledi. Uluçay, DAÜ’de “yüksek” diye adlandırılan gelir kalemlerinin azınlığına düştüğünü kaydederek, maaşlarda müsteşar maaşının biraz daha üzerinde bir ayarlama yapılırsa uzlaşıya varılacak gibi görüldüğünü, bunun dikkate alınıp alınmayacağını, müsteşar maaşının üzerine çıkılıp çıkılmayacağını sordu.

Nazım Çavuşoğlu Teberrüken Uluçay’I “POPÜLİZM GAİLESİ” TAŞIMAKLA SUÇLADI

Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, Uluçay’ı “popülizm gailesi” taşımakla suçlayarak, “Biz ülkenin kurtuluşunda DAÜ’süz bir kurtuluşu düşünmüyoruz, DAÜ ilelebet yaşayacak. Uzlaşı anlamında, müsteşar maaşı sınırımızdır…” dedi. ADEK kriterleri, yayın ücreti ve yüzdelik olarak bir açılım yaptıklarını belirten Çavuşoğlu, “Onlar 120 bin TL’ye kadar gerilediler. Bu ülkede en yüksek maaşımız müsteşar maaşıdır, bir devletin de önerebileceği en yüksek maaş müsteşar maaşı olabilir… Yani bir müsteşar bir hocadan daha değersiz değildir, ya da bir hoca müsteşardan daha değersiz değildir…” şeklinde konuştu.

BESİM

Ardından yerinden söz alan CTP Milletvekili Filiz Besim ise, “Bilim insanları kaliteli memur değildir” diyerek, maaşlarla ilgili yapılan konuşmadan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Editör: North Cyprus Yonetici