Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, son günlerde hükümet ortakları arasında da krize de yol açan T izinleriyle ilgili açıklama yaptı, öneri sundu.

Basın-Sen'den Türk Ajansı Kıbrıs'a Sert Tepki Basın-Sen'den Türk Ajansı Kıbrıs'a Sert Tepki

Dağıtılan T izinlerinin tek boyutlu incelenmemesi gerektiğini söyleyen Mehmet Harmancı, “Bir yandan eşe dosta ücretsiz kıyak var öte taraftan taşımacılık sorununun çözümünü de imkansızlaştıran hamleler bunlar” ifadelerini kullandı.

Güney Kıbrıs’ta da yıllarca T izinlerinin dağıtıldığını belirten Harmancı, “Reform yapılarak tüm taşımacılık izinlerinin düzgün bir sistem içerisinde evirebilecek bir yapı oluşturulana kadar” açıklamasında bulundu.

Harmancı, T izinleri konusunda öneride de bulunarak, “Olması gereken, ayrılacak olan bütçeye paralel elinde taşımacılık izni bulunan herkesin reform sürecinin parçası olarak, düzenli ve planlı bir ulaşım sistemimin kurulması çalışmalarına katılması” dedi.

Harmancı’nın açıklaması şöyle:

“Dağıtılan T izinlerini tek boyutlu incelememek gerek. Bir yandan eşe dosta ÜCRETSİZ kıyak var öte taraftan taşımacılık sorununun çözümünü de imkansızlaştıran hamleler bunlar.

Yıllar boyu güney de aynı kafa yapısı ile T izinlerini dağıttı ta ki reform yapılarak tüm Taşımacılık izinlerinin düzgün bir sistem içerisinde evirebilecek bir yapı oluşturulana kadar.

Hali hazırda toplu taşımacılık konusunda daha önce verilen izinlerin yarattığı kaos ortada iken, herkesin neredeyse üzerinde hem fikir olduğu bu işin çözümünün oluşturulacak bir kooperatif vasıtası ile herkesi sürecin paydaşı haline getirilmesi iken, izinlerin bu şekilde dağıtılması ve konunun ‘e bize gelince mi fena oldu’ gibi bir düzeye inmesi inanın bana bu ülke için bir gram gayle taşınmadığını en net tezahürü.

Olması gereken, ayrılacak olan bütçeye paralel elinde taşımacılık izni bulunan herkesin reform sürecinin parçası olarak, düzenli ve planlı bir ulaşım sistemimin kurulması çalışmalarına katılması.”