Ankara’da temaslarda bulunan Meclis Başkanı Hasan Bozer ve beraberindeki heyet, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ı Başbakanlık Merkez Bina'daki makamında ziyaret etti.

Meclis Başkanı Hasan Bozer ziyarette yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz'de zengin doğalgaz petrol yatakları bulunduğuna işaret ederek, bu zenginlikler olduğu sürece bütün dünyanın adaya ilgisinin devam edeceğini söyledi.

Gelecekteki Kıbrıs politikalarının da bu zenginlik üzerine inşa edileceğine inandığını belirten Bozer, "Ümit ediyorum ki zenginlik iki halkı birleştiren bir rol oynamış olsun. Bütün dünyadan katkı bekliyoruz" dedi.

Bugüne kadar Rum tarafına sempatiyle bakıldığını ve anlaşma isteyen tarafın Türkler olmasına rağmen Rumların ödüllendirildiğini belirten Bozer, "Ümit ederiz ki bu gerçekler çok yalın gözükür ve bu düşünceler değişmiş olsun, iki halka eşit şekilde bakabilsinler. O takdirde bir anlaşmaya varabilmek daha kolay olacak. Görünürde o ki çok yakın tarihte Kıbrıs meselesini çözme adına çok ciddi girişimler yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

 

Bozer, şunları kaydetti:

"Dünyanın içinden geçtiği büyük bir kriz vardır. Ne Türkiye’miz ne de biz bu boyutuyla çok etkilenmiş değiliz hatta dıştan bakıp gördüğümüz kadarıyla Türkiye’miz için avantaj bile olmuştur. AB üyesi ve bir dönem AB'ye başkanlık yapmış Güney Kıbrıs, krizin içerisinde adeta boğuldu, iflas etti ve ediyor boyutlarına geldi. Bunu çok memnuniyet duyarak söylemiyorum ama bu işin bir realitesidir. O orada öyleyken biz kendi pozisyonlarımızı mukayese ettiğimizde o noktada Türkiye ile yaptığımız çok ciddi istişareler bizi o derinliklerden hep korumuştur."

 

ATALAY
Bozer ve beraberindekileri Başbakanlık binası önünde karşılayan Atalay da, KKTC'nin Türkiye için milli bir dava olduğunu, her konuda yardımlaşma yapıldığını söyledi.

Atalay, "Güney Kıbrıs'ta büyük bir ekonomik kriz yaşanırken, sorunlar büyürken Kuzey Kıbrıs bugün her açıdan gerçekten olumlu mesafeler aldı. Biz de çalışmalarımızı tabii istikrarlı şekilde sürdürüyoruz" dedi.

KKTC'de geçen yıllarda önemli reform yasalar çıkarıldığını ve bunun sonucunda özellikle ekonomik anlamda olumlu gelişmelerin yaşandığını anlatan Atalay, şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi Güney Kıbrıs'ta büyük bir ekonomik kriz yaşanırken, sorunlar büyürken, Kuzey Kıbrıs bugün her açıdan gerçekten olumlu mesafeler aldı. Biz de tabii çalışmalarımızı istikrarlı şekilde sürdürüyoruz. Kuzey Kıbrıs'a dönük projelerimizi yakın zamanda tekrar gözden geçirdik. Su projemizde hiçbir aksama yok. Kısa süre önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile toplantı yaptık. Her şey iyi gidiyor, hamdolsun. Diğer konularda, gerek turizm sektörüne dönük çalışmalar gerek ekonominin diğer alanlarını çok yakından takip ediyoruz. Önümüzdeki pazartesi orada olacağım. Ekonomiyle ilgili toplantılarımız olacak."

Türkiye'nin Kıbrıs Türkleri ile ilgili her konunun üzerinde hassasiyetle durduğunu vurgulayan Atalay, "Gerek müzakere sürecine dönük gerekse ekonomiye dönük her alanda üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bizim bağlarımız çok güçlü. Bu geliş gidişler bağlarımızı biraz daha ortaya koyuyor" diye konuştu.