Minareliköy’de operasyon düzenleyen polis, silah, mermi ve şarjör ele geçirdi. Olayla ilgili, Mehmet Yaşar Can ve Erkan Yeni, “Kanunsuz ateşli silah ithali tasarruf ve taşıma, kanunsuz patlayıcı madde tasarruf ve taşıma suçlarından” dün mahkemeye çıkarıldı. Demirhan Polis Karakolunda görevli polis memuru Ozan Kuşak, mahkemede olguları aktardı. Kuşak, Minareliköy'de faaliyet gösteren Erülkü Süpermarket'in otopark alanı içerisinde 16 Nisan 2024 tarihinde saat 09:00 raddelerinde, alınan bir ihbar üzerine polis ekipleri tarafından operasyon yapıldığını söyledi.

BELİNDEKİ ZARFTA BULUNDU

HR 905 plakalı Jeep araç içerisinde yolcu olarak bulunan Mehmet Yaşar Can'ın belinde beyaz zarf içerisinde Türkiye'den izinsiz olarak ithal edip kanunsuz olarak tasarrufunda bulundurup taşıdığı Hırvatistan yapımı XDM Elite marka 9 mm’lik tabanca, 6 adet 9 mm’lik canlı mermi ile bir adet 14'lük kısa bir adet 25’lik uzun şarjör tespit edildiğini ve emare olarak alındığını kaydetti. Polis, zanlı Can’ın yanı sıra araç sürücüsü Erkan Yeni’nin de tutuklandığını belirtti.

ZANLI CAN’IN EVİNDE DE SİLAH VE ŞARJÖR BULUNDU

Erhürman: Bu eylem toplumsal bir eyleme dönüşmüş durumdadır Erhürman: Bu eylem toplumsal bir eyleme dönüşmüş durumdadır

Polis memuru Kuşak, zanlı Can’ın Girne’deki evinde yapılan aramada Çekoslovak yapımı 7.65 mm silah ile silaha ait şarjör ele geçirildiğini söyleyerek, zanlıların birer gönüllü ifade verdiğini, bu ifadelerin araştırılacağını açıkladı.  Bulunan silahların balistik incelemeye gönderileceğini, incelenecek kamera görüntüleri olduğunu belirten Kuşak, soruşturmanın devam ettiğini, zanlıların 2 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti. Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlıların 2 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi. (Kamalı Haber)