Maliye Bakanı Ersin Tatar, Telsim’in müşterilerini rahatlatan faiz silme fırsatına destek vererek, “Herkese örnek olacak bir karar” dedi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar,  Telsim Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Telsim Genel Müdürü Rasim Karas ve Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar’la görüşen Tatar’a Telsim’in çalışmaları  hakkında bilgi verildi.

Ziyareti sırasında, Telsim’in, 31 Aralık 2012 tarihinden önceki ödenmemiş faturaların, faturalandırılmamış gecikme faizini silme fırsatını değerlendiren Maliye Bakanı Ersin Tatar, şöyle konuştu:

“Telsim yetkililerini bu kararlarından dolayı kutluyorum. Faiz meselesi şuanda ülkemizde meclisde de tartışılmaktadır. Hatta eskiden gelen bazı borçlar çok yüksek faiz içerdiği için bunlar ödeme sıkıntısı yaratıyor. Dolayısıyla Telsim’in böyle bir girişimini kamuoyu ile paylaşmak isterim, kendilerini tebrik etmek isterim. Ekonomik krizin olduğu dönemlerde vatandaşa ödeme kolaylığı yapılabilmesi için böyle bir hareketin çok olumlu tarafları vardır. Başka yerlerde de örnek olarak kullanılabilir. Biz hükümet olarak ilk geldiğimizde aynen bunu yaptık. Yasayla gecikme zamlarının yüzde 80’ini bağışladık ve geriye kalan bakiyeyi 36 taksistle ödenmesi hakkını verdik. 100 milyon TL’nin üzerinde tahsilat olmuştur. Bir çok vergi mükellefi de bundan dolayı  borçlarını  ödemiştir. Dolayısıyla Telsim’in bu hareketini kutluyorum ve başka müesseselerin de bunu dikkate almasını diliyorum.”

Telsim Genel Müdürü Rasim Karas ile Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar’ı başarılı çalışmalardan dolayı kutlayan ve Telsim’in Vodafon’un da desteği ile son yıllarda atılım içinde olduğunu ifade eden Tatar, “Uluslararası bir sermaye Türkiye üzerinden KKTC’de en son ürünlerini, kalitesi ve avantajlarıyla, teknolojisini halkımızın hizmetine sunmaktadır. Dolayısıyla ambargo ve izalosyon altında olan KKTC’de Vodafone gibi  şirketin en iyi şekilde yönetilmesi ve devamlı surette yatırımlar yaparak bu kaliteyi halkımıza sunması esasında dünyaya buradan duyurulan bir mesajdır” dedi.

İletişim çağında bulunulduğunu, cep telefonlarının ve sosyal medyanın günümüzde yoğun kullanıldığını kaydeden Tatar, Telsim’in sektörde öncü rol oynadığını Vodafon’un desteğiyle en son teknolojik ürünleri ve hizmetleri ülkeye getirdiğini vurguladı.

Tatar, “KKTC ekonomisine her türlü katkıyı yapan, insanlarımıza hizmet getiren, hem istihdam yaratan, hem katmadeğer yaratan, dolayısıyla vergi de ödeyen bu şirketi, bir kez daha kutlar, kendilerine başarılar dilerim” diye konuştu.

 

FAİZ İNDİRMİ
Telsim’in bireysel ve kurumsal faturalı hat abonelerinin faydalandığı önemli fırsat 1 Mart 2013’e kadar geçerli olacak.

Fırsattan, 31 Aralık 2012 tarihi öncesi ödenmemiş faturasından doğan borcu için yasal takip başlatılmış müşteriler ile, borcu için yasal takip başlatılmamış, fakat borcu nedeniyle hattı iptal edilmiş müşteriler, fırsat süresinde borçlarını tek seferde ödemeleri koşuluyla yararlanabiliyor.

Bireysel ve kurumsal faturalı abonelerin yararlanabildiği uygulama dahilinde, ödeme yapan abonelerden henüz faturalandırılmamış gecikme faizi alınmayacak. Yasal Takip'te, bakiye faiz sıfırlanarak tahsil edilecek ve fırsat öncesinde tahsil edilmiş faizlerde bir iade sözkonusu olmayacak.

Abonler, ödemesini yaptıkları hattı, Telsim Shoplarda yeniden abonelik sözleşmesi yaparak kullanabilecekler.