Dr.Okan Dağlı

2010 yılında kurulan Mağusa İnsiyatifi, geçtiğimiz günlerde yayın organına da kavuştu. Mağusalı bir gurup işinsanı, esnaf, akademisyen ve bölgeye gönül veren insanların katılımı ile görüş, düşünce ve eylem üreten Mağusa İnsiyatifi, süreli yayınları olacak Mağusa isimli gazetelerinin giriş yazısında şu cümlelere yer veriyorlar:

“Bir gurup insan ellerini yüreklerinin üzerine koyup, vicdanlarının sesini dinleyerek yola koyulduklarında tüm adada ve Kıbrıs’la ilgilenen uluslararası kamuoyunda bu kadar ses vereceklerini düşünmüyorlardı. Kendilerine Mağusa İnsiyatifi dedikleri halde yaşamlarını ‘Kıbrıs’ta Barış’a adayan bu insanlar masada yıllar boyu süregeden Kıbrıs meselesine bir başka boyut getirmek ve sorunun çözümünde masadakilere, yaptıkları önerileriyle iki toplum arasında ortak bir yaşam alanı yaratarak çözüme ulaşmada bir alternatif de sunmak istediler.

İşte bizlerin, yani Mağusa İnsiyatifi olarak hepsimizin ortak kaygısı adamıza bir an önce Barış’ın gelmesi ve bölünmüş adamızın ve de  şehrimizin bir an önce tekrardan birleşmesidir diyoruz.

İnsiyatifimizi oluşturan ve bizlere destek verenler  bu topraklarda doğmuş ve terlerini buralara akıtan insanlarımızdır.

Mağusa ekonomik olarak değer kaybeden ve 40 yıl öncesini arar duruma gelen ortak evimizdir.

Mağusa ile Maraş tarihi ve turistik bir bütün kent olarak akdenizin incisi iken, liman tüm adaya ve bölgeye hizmet veriyordu. Beyrut savaşın ortasında enkaz durumdaydı, Dubai çöl idi, Bodrumda balık avlarlardı. Prodaras hiç yoktu ve Ay Napas da yok gibiydi. Limasol limanı sadece küçük teknelere barınak idi. İşte bölgede şu an liderlik yapan türistik bölgeler bu durumdayken bir bütün olarak Mağusa Maraşıyla, tarihiyle, limanıyla bölgede parlayan bir yıldızdı.

O günlerden bugünlere geldik nihayet... Yüreğimiz sızlıyor. Tarihi, kültürel mirası ile beraber denizi, kumu, sahilleriyle bir kent uyuyor. Yarısı hayalet diğer yarısı uyandırılmayı bekliyor.

İşte bizler Mağusa İnsiyatifi olarak bunun için yola koyulurken ilk sayısını çıkardığımız yayın organımızla da  sizlerle bu mücadelemizi paylaşacağız.”