Güzeller diyarı

Kıbrıs’ta “güzel seçme sezonu” Mayıs’ta açılıyor.

Güzeller diyarı

“Kuzey Kıbrıs’ın havası güzel, doğası, denizi ve insanları güzel” diyor ülkeye gelenler. Ve ekliyorlar “güzeli de güzel.”

Güzel insanların yaşadığı Kuzey Kıbrıs’ta birçok güzellik yarışması düzenlenmesi ise aslında hiç garip karşılanmıyor. Özellikle ilkbaharın son ayı ile sonbaharın ilk ayı arasında geçen sürede neredeyse her 10-15 günde bir yarışma yapılıyor. Sanki havanın ısınmasıyla uyanan doğa gibi, Kıbrıslılar da uyanıyor ve dünyayı bir başka güzel görmeye başlıyor.

Doğal olarak bunu fark eden “güzellik avcıları” da başına “Miss” ekledikleri birçok konunun güzelini seçmek için uçağa atlayıp KKTC’ye geliyor. Bir sponsor otel, bir de TV istasyonu buldu mu işler kolaylaşıyor. Sadece hava bedavaya gelmiyor, yeme-içme, yatma-kalkma da bedavaya geliyor, üstüne bir de para alıyor.

Bu yıl ilginç bir şekilde ünlü Fashion TV’nin güzellik yarışması Rocks Hotel’de yapılırken, Polonya Güzeli Nuh’un Gemisi Deluxe Hotel’de, Lübnan Asıllı Güzeller Yarışması da Golden Tulip Hotel’de seçildi.

Kıbrıs’ta “güzel seçme sezonu” Mayıs’ta açılıyor. 2012’nin ilk yarışması 10 Mayıs’ta Girne Amerikan Üniversitesi Bahar Şenlikleri çerçevesinde üniversitenin “Kral” ve “Kraliçe”sinin seçilmesiyle yapıldı.

 

10 Haziran’nın büyüsü

10 Haziran tarihinin bir özelliği var mı, yok mu belli değil ama, güzellik yarışması organizatörleri söz konusu tarihin gecesine üç yarışma birden sıkıştırdı.

Söz konusu gecede “Esentepe Zerdali Festivali” çerçevesinde “Uluslararası Özgürlük Kraliçesi (Miss Liberty)”, “Miss Fashion TV” yarışması, Çilek Festivali kapsamındaki Çilek Güzeli yarışması vardı. Hem de tümünün hem yarışmacısı, hem de paralı izleyicisi vardı.

Haziran ayı içinde geçen yıl Antalya’da yapılan Akdeniz Güzellik Yarışması vardı ve bu yarışmada “Miss Mediterranean 2012” Fransız güzel olmuştu.

KKTC güzelinin seçilmesi tarihi de her zaman olduğu gibi 20 Temmuz kutlama törenleri çerçevesinde yapıldı. 19 Temmuz gecesi düzenlenen yarışmanın birincisi 18 yaşındaki Cemile Aktanlı oldu.

Aşırı sıcak günlerin yaşandığı Ağustos geceleri ise güzellik yarışmalarından yoksundu. Ancak, Eylül’ün gelmesiyle sezon yeniden açıldı ve üç yarışma birden yapıldı. Miss Peace International, Harnup Güzeli yarışması ve Miss Club Poland 2012 Eylül’ün yarışmalarıydı.

Ekim ayında ise Brezilyalı güzel Jakelyn de Silva Oliviera’nın  taç taktığı Miss Globe Güzellik Yarışması yapıldı. Kasım’da ise “Miss Pearl of Europe 2011-2012”.

 

2012’de yapılan güzellik yarışmalarının bazılarının ayrıntıları şöyle:

 

10 Mayıs: Girne Amerikan Üniversitesi Bahar Şenlikleri çerçevesinde üniversitenin “Kral” ve “Kraliçe”si seçildi. Yarışmada Sena Aygen Kraliçe seçilirken Mehmet Adın 2012’nin Kral’ı oldu. 

 

20 Mayıs: Lefke Avrupa Üniversitesi’nde bu kez köpekler arasında “En Güzel Köpek”, “En Akıllı Köpek” ve “En Bakımlı Köpek” yarışmaları düzenlendi.

 

10 Haziran: “Esentepe Zerdali Festivali” çerçevesinde AB finansmanıyla güzellik yarışması yapılırken, düzenlenen “Uluslararası Özgürlük Kraliçesi (Miss Liberty)” yarışmasına 20 ülkeden güzeller katıldı. Kosovalı Morena Taruku Miss Liberty olurken, Bosna Hersekli Ema Golijanin ikinci, Rus Daria Kulina üçüncü seçildi. Kıbrıslı güzel Gizem Acet ise derece alamadı.

 

10 Haziran: “Miss Fashion TV” yarışması Girne Rocks Hotel’de yapıldı. 39 ülkeden güzellerin yer aldığı yarışmada birinciliği Çek Kristina Pumprlova, ikinciliği Rus Olga Portuona, üçüncülüğü ise Ukranya’dan Zhenga Zhelezngle elde etti. Fashion TV güzeli Ella olurken, Rocks Otel Güzeli ise Avustralyalı Avril Mathie seçildi. Güzelimiz Sevilay İzanoğlu dereceye giremedi. Yarışmada ayrıca Kıbrıslı modacı Raşit Bağzıbağlı’nın kreasyonları da sunuldu.

 

10 Haziran: Yeşilırmak'ta düzenlenen Çilek Festivali kapsamındaki yarışmada Çilek Güzeli olmak için 11 aday yarıştı. Yarışmada birincilik tacını Cemaliye Erpak taktı. İkinci Refiye Karakahraman, üçüncü Rabia Dana’nın geldiği yarışmada Suna Kumcuoğlu Basın Güzeli, Ece Topak da Dostluk Güzeli seçildi. Yarışmada ünlü modacı Abdullah Öztoprak’ın hazırladığı defile izleyenleri büyüledi.

 

23 Haziran: “Miss Mediterranean 2012” (Akdeniz Güzellik Yarışması) Golden Tulip Otel’de gerçekleştirildi. “Miss Mediterranean” Fransız Mylene Simon oldu. Lübnanlı Maria Azar ikinci,Cezayirli Lydia Messaoui üçüncü seçilirken, Tunuslu Maya Touati “Miss Pasha International”, Türkiyeli Melis Özkan “Dostluk Güzeli”, Makedon Elena Angelaska “Pasbet Güzeli”, Kıbrıslı Emine Kepez de  “Miss Photogenic” unvanı aldı.

 

6 Temmuz: 27 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında yapılan 44. Geleneksel İskele Festivali kapsamında Yılın Genç kızı ve Genç Erkeği Yarışması’nın 29’uncusu düzenlendi.

 

19 Temmuz: 26. Miss Kuzey Kıbrıs Güzellik Yarışması yapıldı.  Bu yıl ilk kez Lefkoşa’da (Golden Tulip Hotel’de ) düzenlenen KKTC Güzellik Yarışması’nın birincisi, 18 yaşındaki Cemile Aktanlı oldu. İkinciliği Almanya’dan gelen Suzan Can, üçüncülüğü ise Yağmur Karabiber elde etti. BRT tarafından da canlı yayınlanan yarışmada dördüncülüğü Gizem Acet, beşinciliği ise Asya Ömürlü aldı.

 

24 Ağustos: Polonya Güzeli’nden sonra, Lübnan asıllı güzellerin seçildiği yarışma da KKTC’de yapıldı. Golden Tulip Hotel & Casino, Arap müşterileri için özel olarak Miss Lebanon Emigrants güzellik yarışmasını düzenledi. Yarışmaya Lübnan asıllı güzeller katıldı.

Yarışmada Kuveyt’ten gelen Cynthia Moukrazel jurinin tamamının oyunu alarak birinci seçildi. Avustralya adına yarışan Chidiac Adriana ikinci ve Güney Afrika’dan yarışmaya katılan Rebula Demi Lee de üçüncü oldu.

 

1 Eylül: Uluslararası Barış Güzeli Yarışması (Miss Peace International) Golden Tulip Hotel’de yapıldı. Pasha Group sponsorluğunda, 18 ülke güzelinin katılımı ile yapılan yarışmada birincilik Çek güzel Dominika Opplova’nın oldu. Estonyalı Dina Arno ikinci, Alman Berna Kekikler üçüncü, Polonyalı Alise Miskovska dördüncü, Hırvat Ursa Mileseviç ise beşinci geldi. Maltalı Nicola Grixti “En İyi Kostüm”, Kıbrıslı Cemile Aktanlı “Fotojeni Güzeli”, Kanadalı Rachelle Comeau “Dostluk Güzeli”, Avustralyalı Rachael Herraman “Pasha Güzeli” ödülü aldı.

 

7 Eylül: “3. Harnup Güzeli Güzellik Yarışması” ve “Çocuklar Güzeldir” adlı yarışmalar yapıldı. (Tatlısu Harnup Festivali). Harnup Güzeli Elif Aydın oldu. Fatoş Ablak ikinci,  Buse Akar üçüncü seçildi. İngiltere’den gelen Yasemin Ersöz ise Dostluk Güzeli oldu. Yarışmaya Türkiye, İngiltere ve Kıbrıs'tan 13 güzel katıldı.

   Çocuklar Güzeldir yarışmasının jürisi katılan 20 çocuğun hepsini çeşitli unvanlarda güzel seçerken, “Çocuk Harnup Güzeli” Ekin Tozakı oldu.

 

28 Eylül: “Miss Club Poland 2012” (Polonya Güzellik Yarışması) KKTC’deki Nuh’un Gemisi Deluxe Hotel’de gerçekleştirildi. Polonya'dan gelen 12 finalist, bu ülke TV’leri tarafından naklen yayınlanan yarışmada birinciliği kovaladı. Birinci Paulina Mrjek, ikinci Agniezka Pawel, üçüncü ise Karolina Dubrawka oldu.

 

14 Ekim: Miss Globe Güzellik Yarışması yapıldı. Yarışmada birincilik, Brezilyalı güzel Jakelyn de Silva Oliviera’nın oldu. İkinciliği Bellaruslu Daira Malak Housa, üçüncülüğü ise Kazak Anara Temirtassova kazandı. Yarışmada Miss Cosmopolitan” Ukraynalı Anzhelika Liakh, “Miss Dream Girl” Dominikli Luz Quezada, “Best National Costum” Gineli Bissau Sonya Eklandia, “Miss Cinema” Türkiyeli Derya Aral mansiyon ödülü aldı. 41 ülkeden güzellerin katıldığı gecede Kostüm Güzeli olarak üç kişi seçilirken birinciliği Çin, ikinciliği Venezuella, üçüncülüğü ise Gineli güzel elde etti.

 

17 Kasım: 2012’nin son yarışması olan “Miss Pearl of Europe 2011-2012” (Avrupa Güzellik Yarışması) düzenlenme tarihi. Beşinci “Miss Pearl of Europe’ta KKTC’nin temsilcisi Miss Kuzey Kıbrıs yarışmasında üçüncü gelen Yağmur Karabiber.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2012, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER