Fahri Kilis yıllar sonra yeniden sahnelerde

30 yıl aradan sonra

Fahri Kilis yıllar sonra yeniden sahnelerde

 *Bir müzisyen sadece sesiyle değil, duruşu imajı ve enerjisiyle müzisyen olur.  Ülkemizin müzik sektöründe önemli bir isim Fahri Kilis’te Anadolu Rock Müziği’ni ülkemizde en iyi yaşatanlardan…

*Bol paça pantolonlar, kolalı gömlekler…Ve Anadolu Rock’unun zirvede olduğu 70’lerde ülkenin en iyi gruplarında solistlik yaptı Fahri Kilis. Müziğe 30 yıl ara verdi. Ve yeniden muhteşem bir dönüşle sahnelere yeniden çıktı.

 

Fahri Kilis…Ülkemizin müzik sektöründe Cem Karaca’ya benzer ses tonuyula, Anadolu Rock müziğini en iyi seslendirenlerden...Üzün süredir ara verdiği müzik yaşamında Fahri Kilis ve KA Band Grubuyla yeniden tüm hızla geri dönen Fahri Kilis’le müzik yaşamı üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Onunla buluşmamız, Palm Beach’deydi. İçten ve samimi bir söyleşide, anılar uçup geldi yeniden gözlerimizin önüne, aynı bir film şeridi gibi.

Komutan emrederse…
Bol paça pantolonlar, kolalı gömlekler, uzun saçlar…Bir akımın başlangıçlarında 1973 yılında başlar Fahri Kilis müziğe, 17 yaşında bir gençken…Askerdeymiş o zamanlar, komutan sahneye şarkı söylemek için bir kişi istemiş… Çıkmış sahneye çıkmasına da salonda tahtanın arkasından söyleyebilmiş, utancından. 1973 sonlarında hiçbir karşılık beklemeden ders vermeye başlayan Kurultay Akbay’dan ders aldığını anlatıyor. Ve, Kurul 5’ler koydukları gruplarında, bir yıllık bir çalışmadan sonra düğünlerde şarkı söylemeye başlıyor.

Genç ve dinamik Fahri Kilis konser ve turnelerde…
Daha sonrasını şöyle anlatıyor Kilis, “Daha iyi bir yerde olmam gerekirdi. Küçümsemek için söylemiyorum. 3-5 adım önde olduğumu hissederdim. Kurultay Akbay bırak konserlere turnelere çıkalım dedi. Arkadaşlardan özür diledim. Konserlere ağırlık verdik. Köpük Grubunu kurduk” . Kimlerle mi? Kurultay hoca başta olmak üzere, Gürsel, Mete Denizer, Kemal Kasım gibi isimlerle… Ve o dönemlerde, henüz daha ulaşımın zor, imkanların kısıtlı olduğu dönemlerde turnelere çıkıyorlar Kıbrıs genelinde. Ardından da gruba eklenen bir arkadaşlarıyla birlikte, gruplarının adını “Eğlenin” olarak değiştiriyorlar. “Sol damarımız vardır biraz” diyor.

“Anadolu Rock hastasıydım
“Anadolu Rock hastasıydım. Cem Karaca, Barış Manço, Erkin Koray… Onların en parlak dönemleriydi. Benim ses rengime de uyuyor…” diyor Kilis. Sohbetimiz ilerlerken, bir anısını daha paylaşıyor bizlerle. “Çağrışımlar grubu vardı. 74 Harekatı birmişti. Namık Kemal Meydanı’nda Barış Harekatı kutlamaları yapılıyordu. Bende o gece oraya gittim. Yine benim ismimi çağırmaya başladılar. Sahneye ilk çıkışımdı. Kendime güvendim ve çıktım. Edip Akbayram’dan ‘Değmen benim gamlı yaslı gönlüme’ şarkısını söyledim…”

İngiltere’de ütücülük yaptığı yıllar
1976 yılında askerliğini bitirdikten sonra İngiltere’ye gitmeye karar verir Fahri Kilis. Nedenini sorduğumuzda ise gülümsüyor ve “Dans etmek ve eğlenmek için…” cevabını veriyor. Orada ütücülük yapmış Kilis. Ancak müzikten kopmamak adına “Kelebekler” grubuna katılmış. parküsyoncu olarak. Çalınan tarz arabesk olunca pek açmamış Fahri Kilis’i. “Müziğin dünyamızda çok önemli bir yeri vardır. Dünyayı döndüren paradır derler ama bana göre müziktir.” diyor. Ancak arabesk tarzını kendisine uygun bulmuyor. Romans diye bir de gruba katılıyor. En fazla hafızasında kalan o günlerden, dinlediği İngilizce müzikler ve Amerika’dan gelen ünlü müzisyenleri izlemeye gittiği konserler…1984 yılında ise memleketine geri dönüyor.

30 yıl aradan sonra
1976 yılından 1998 yılına kadar müziği bırakıyor. Tek tük beste çalışmaları yapıyor bu süreçte. Ülkede müzik sektöründe yaşanan sorunlar onu çok fazla etkilemiş. “Üretiyoruz ancak hayata geçiremiyoruz. Stüdyo ücretlerini ödemekte zorlanıyoruz.” diyor. Müzik dışında 1997 senesinden beridir Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)’de teknik işlerle ilgileniyor. Evli ve iki çocuk babası olan Kilis, Şubat 2007'de ilk solo albümünü müzikseverlere sunarken, 1970'lerden gelen profesyonel müzik yaşamına da yaklaşık otuz yıl sonra yeniden dönüş yaptığını duyurmuş oldu 2007 yılında ilk solo albümünü piyasaya sunuyor. Uçurum” ve “Cellat Pazarı” adlı parçaları yapıyor son olarak Fahri Kilis. Şubat 2007'de ilk solo albümünü müzikseverlere sunarken, 1970'lerden gelen profesyonel müzik yaşamına da yaklaşık otuz yıl sonra yeniden dönüş yaptığını duyurmuş oldu Ve 30 yıldan sonra yeniden müzik piyasasına giriş yapıyor. Fahri Kilis & KA Band grubuyla bu günlerde yeniden eski günlerin şarkı ve anılarını gençler ve müzikseverlerle paylaşıyor.  

Bu güzel sohbet için Fahri Kilise’e teşekkür ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2012, 00:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER