Osman Balıkçıoğlu, "Londralılar" adlı kitabının tanıtımı 2 Ekim Salı günü Woodgreen'deki Grand Palace'da  yapıldı...

Yazarın daha önce de Toplum Postası'nda Lefkoşa'daki iz bırakan insanları tanıttığı "Bizim İnsanımız, Bizim Lefkoşamız" köşe yazılarını kitaba dönüştürmüştü. Londralılar, Londra Gazete'de toplumun renkli üyelerini tanıttığı köşe yazılarının derlenmesinden oluşuyor.


Tuncalı'dan övgü

Tanıtım gecesine KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı ve eşi İlhan Tuncalı ile 100’e yakın toplum üyesi katıldı.

Gecede eşi Şadiye Balıkçı ve Hüsnü Kişi ile ayrı ayrı skeçler yapan Osman Balıkçı, kitabın ortaya çıkmasında desteğini esirgemeyen eşine teşekkür etti.

KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı da “Çok yönlü bir sanatçı” diye tanımladığı Balıkçıoğlu’nun "Londralılar" çalışmasının sosyolojik değerde ve toplum adına çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Tuncalı, toplum adına Balıkçıoğlu’nun bu tür çalışmaları sürdürmesini de istedi.

Gecede yapılan kitap satışından elde edilen gelirin bir kısmı da Kıbrıs Türk Ortopodik Özürlüler Derneği’ne gönderilmek üzere Temsilci Tuncalı’ya verildi.  

 

Heykeli dikildi

Balıkçıoğlu, yazarlığının yanısıra tiyatroda da iz bırakan isimlerden sayılıyor.

Kıbrıslı tiyatro sanatçısı Kemal Tunç'un yazdığı "Alikko ile Caher" oyununu her pazar Tunç ile karşılıklı olarak radyoda oynamıştı. İki Karpaz köylüsünün kendi şivesiyle karşılıklı atışması üzerine kurulu bir komedi olan oyun büyük ilgi uyandırmıştı. Yıllar sonra (15 Mayıs 2011) Tunç'un memleketi Büyük Konuk Belediyesi "Kemal Tunç'un adına yapılan çocuk parkında iki oyuncunun heykelini dikmişti...

1996'da Londra Türk Radyosu'nda "Mahmut ve Suç Ortakları" başlıklı skeç, Kitap Saati ve Kıbrıs Masası adlı programları yapan Balıkçıoğlu, kendi yazdığı "Kadıköy Karpaz, Molihiya Piyaz" adlı oyunu Ümit Dandul ile birlikte oynamıştı...

Bugüne kadar 200'ün üstünde radyo skeci ve 8 sahne oyunu kaleme aldığını ve hepsinde de oynadığını söyleyen sanatçının 3 oğlu 2 kızı bulunuyor.