1 Ekim’den itibaren İngiltere’de hepsi yasak! 1 Ekim’den itibaren İngiltere’de hepsi yasak!

Kadınların toplumla etkileşim kurmalarına ve bisikletleriyle kamusal alanlarında görünür olmalarına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’, 17 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek.
LONDRA’da düzenlenecek etkinliğe bu yıl Londra Bisiklet Kulübü üyeleri de katılacak. Her yıl eylül ayının üçüncü pazarında yaklaşık 200 şehirle eş zamanlı olarak olarak düzenlenen etkinlik yoğun ilgi görüyor. İlk defa 2013’te, ‘Otomobilsiz Kentler Günü’nde bisikletin gündelik hayatta acil bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekmek ve kadınların daha fazla bisiklet kullanmalarını teşvik etmek amacıyla İzmir’de düzenlenen ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’, geçen 10 yıl içinde bir fenomen haline geldi ve dünyanın belli başlı şehirlerinde gerçekleştirilmeye başlandı.

SARAYDAN BAŞLAYACAK
Bu yıl, 200 şehirle aynı anda 17 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’, saat 14.00’te Buchingham Palace’tan başlayacak ve Yunanistan Konsolosluğu önünde sona erecek. Bisikletlerini çiçeklerle süsleyecek olan kadınlar yine en güzel elbiseleriyle tura katılacaklar. Etkinliğin ilk defa organize edilme hikâyesi ise Fancywomenbikeride.Com’da sitesinde şu şekilde anlatılıyor: “Bu etkinlik Sema Gür tarafından Facebook etkinliği olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak birçok kadına ulaştırıldı; bisiklet turuna tam 300 kadın katıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek şehir merkezinde toplandı ve birlikte yavaş bir tempoda 3 km pedal çevirdikten sonra ‘şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun’ konulu basın açıklamasını yaptılar.