‘Yaşlılar için günlük bir merkez kurmak istiyoruz’

“Yaşlılarımıza huzur ve güven dolu sıcak bir aile ortamı sunmaya çalışıyoruz"

 ‘Yaşlılar için günlük bir merkez kurmak istiyoruz’

Ali KALAY

ETCA Başkanı Ahmet Karahasan, Kuzey Lobdra’da Türkçe konuşan yaşlılara yönelik tam gün hizmet verecek bir  Yaşlılar Merkezi oluşturulmasının kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Karahasan, Enfield Kıbrıslı Türkler Derneği (ETCA) bünyesinde 1994 yılından beri yaşlılara yönelik hizmet veren Yemek Kulübü’nün günlük olarak hizmet veren bir merkez haline dönüştürmeyi planladıklarını belirtti.

Bölgede yaşayan Kıbrıslı Türk ve Türkiyeli yaşlıları Perşembe günleri 3 saatliğine biraraya getirdiklerini ve sorunlarına çözüm bulduklarını kaydeden Karahasan şunları söyledi: “ETCA’nın bir projesi olan Yaşlılar Kulübü, 1994 yılından beri çeşitli kuruluşlardan yardım olarak hizmet veriyor.  Artık yaşlıların hergün hizmet alacağı bir merkez oluşturulması gerekiyor. Nüfusumuz gençleştiği gibi aynı zamanda yaşlanıyorda, bu yüzden bir ‘day Center’ oluşturmamız gerekiyor.”

Böyle bir merkezin yaşlıları desteklemek ve yaşlıların toplumdan soyutlanmadan yaşamına devam etmesini sağlayacağını kaydeden Karahasan, “Yaşlılar merkezi kurulduğunda yaşlıların günlük yaşamları kolaylaşacak ve sağlıklı bir yaşlılık süreci geçirmeleri sağlanacak” dedi.

Başkan Ahmet Karasahan, kulüp olarak amaçlarını da şöyle açıkladı: “Yaşlılarımıza huzur ve güven dolu sıcak bir aile ortamı sunmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda yaşlıların sosyal yaşamlarını renklendirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için de çaba gösteriyoruz. Tabi bunların yanında kültürlerini ve kimliklerini yaşamaları içinde destek oluyoruz”

İngilizce bilmeyen yaşlıların herhangi bir kurumdan aldıkları bir mektupla birlikte çok panic olduklarını ve  geceleyin  gözlerine uyku girmediğini ifade eden Karahasan, “Aslında gelen mektup çokta önemli değil, çoğu zaman zarfın içinde reklam çıkıyor. Şunu ifade etmek istiyorum yani kimsesiz ve yakını olmayan yaşlılarımız gerçekten zor bir yaşam sürdürüyorlar.” dedi.

Yaklaşık 300 üyelerinin bulunduğunu ifade eden Karasahan, “Çeşitli nedenlerden dolayı herkesi biraraya getiremiyoruz, göç eden var, ülkesine dönen var, evinden çıkamayan var, hasta olan var" dedi.

Perşembe günü gelenlere genelde kebap verdiklerini kaydeden Karahasan, "Çünkü çoğu yaşlılarımız, yaşadıkları evlerde kebap yapamıyorlar. Yani evleri uygun değil, bir de yaşlı insanlarımız tek başına kebap yapamıyorlar” diye konuştu.

"Türkçe konuşan yaşlılarımız sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilir" diyen Karahasan, “Yaşlı bir insan terk edilmiş bir insanıdır. Yaşlılarımızın yüzde 40'i  terk edilmiştir.  Bu insanların kapsını çalacak bir kimseleri yoktur. Varsa da başka ülkelerde yaşıyorlar. Eğer günlük bir merkez oluşturduğumuz vakit bu insanlar orada Türkçe TV izleyecekler, Türk kahvesi ve Türk çayı içecekler, kendilerini yalnız hisetmeyecekler. Yaşamlarının son bölümünü  kendi kültürünü yaşayarak  geçirecekler ” dedi.

ETCA Başkanı ve İşçi Partisi Enfield Belediye Meclis Üyesi Ahmet Karahasan, derneğin bilgilendirme, danışmanlık, eğitim, spor, sağlık ve yaşlılara hizmet olmak üzere topluma birçok alanda hizmet verdiğini dile getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2013, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER