Tuncalı ‘Cumhuriyet Bayramı’ mesajı yayınladı

“Bugün, kendi topraklarımızda kendi yönetimimize sahip olmanın huzuru içerisindeyiz, ayrıca, Kıbrıs’ta adil bir anlaşmaya varılabilmesi için çözüme yönelik yapıcı tutumumuzu da sürdürmekteyiz”

  Tuncalı ‘Cumhuriyet Bayramı’ mesajı yayınladı

Birleşik Krallık’ta yaşayan Değerli Vatandaşlarım, Sevgili Kardeşlerim,

 

Bu yıl, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 30. kuruluş yıldönümünü kutlamanın haklı gururu ve mutluluğu içerisindeyiz.

 

Kıbrıs Türk Halkı, Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Anadolu Halkının desteği ile, yıllarca vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesini 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan ederek ve kendi egemen devletini kurarak sonuçlandırmıştır.

 

Kendi vatanımızda özgür yaşayabilmek için verilen onurlu mücadelemizin önemli bir eseri olan Cumhuriyetimiz geride bıraktığımız 30 yıl içerisinde demokrasi, sosyal adalet ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerler üzerinde yükselerek bölgede önemli barış, istikrar ve demokrasi merkezi olduğunu göstermiştir. Bugün, kendi topraklarımızda kendi yönetimimize sahip olmanın huzuru içerisindeyiz, ayrıca, Kıbrıs’ta adil bir anlaşmaya varılabilmesi için çözüme yönelik yapıcı tutumumuzu da sürdürmekteyiz.

 

Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki kurucu devletin eşit statüsü ile iki halkın siyasi eşitliğine dayalı adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi için gerekli tüm katkıyı koymaktadır. Anlaşmadan yana olduğunu tüm dünyaya göstermiş olan Kıbrıslı Türkler, iyi niyetli yaklaşımlarını 2004 yılında düzenlenen referandumda da ortaya koymuştur. Ada’da kendileriyle eşit statüde bulunmamızı hazmedemeyen Kıbrıslı Rumlar ise, uluslararası alanda 1963 yılında yıkmış oldukları ortaklığın statüsünden ve tek taraflı AB üyeliğinden yararlanarak müzakerelerde menfi tutumlarını sürdürmekte ve tüm çözüm süreçlerinin sonuçsuz kalmasına neden olmaktadırlar.

 

Bu gerçeklere rağmen, Kıbrıs Türk Halkına uluslararası toplum tarafından uygulanan haksız ambargolar halen devam etmektedir. Bu ambargolar, uluslararası alanda serbestçe siyasi, ekonomik ve kültürel temaslar kurmamızı engelleyerek dış dünyayla ilişkilerimizin gelişmesini zorlaştırmaktadır. Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıslı Rumların çözüme motive edilmesi için, uluslararası toplumdan halkımıza uygulanan her türlü kısıtlamaların verilen sözler doğrultusunda kaldırılmasını talep etmektedir.

 

Kıbrıs Türk Halkının Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle yarım asra varan haklı davasının başarıya ulaşması için verdiği mücadelenin yanında, Birleşik Krallık’taki vatandaşlarımız ile tüm sivil toplum örgütlerimizin de birlikte hareket ederek davamızda sonuca ulaşabilmemiz için işbirliği ve dayanışma içerisinde her türlü desteği vermeye devam edeceğine içtenlikle inanıyorum.

 

Bu anlamlı gün vesilesiyle, Kıbrıs Türk Halkının özgürlüğüne kavuşması için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimizi şükranla selamlar, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularla kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER