Trafalgar Meydanında Türk Günü

Mehter Takımı büyük ilgi gördü!

     Trafalgar Meydanında  Türk Günü

Londra’nın merkezindeki ünlü Trafalgar Meydanında ilk defa düzenlenen  Türk Günü, Kültür Bakanlığı Mehter Takımının yürüyüşüyle başladı. Bakanlığın halk oyunları , Selçuk Yaşar, She Koyokh and Sudden Exit müzik gurubuyle devam eden program, Can Bonomo’nun konseriyle son buldu.

Mihrişah Safa

 

Londra’nın merkezindeki ünlü Trafalgar Meydanı, tarihinde ilk defa bir Türk Gününe evsahipliği yaparken, ünlü meydan mehter müziği, kebab kokuları, Maraş dondurması, baklava, karpuz, Can Bonomo’nun konseri ile Türkiye’yi aratmadı.

 Sky Management ve Regalis Group tarafından organize edilen  ilk Türk Gününü 50 bine yakın kişi izlerken, turistler de Londra’nın en meşhur meydanındaki güne ilgi gösterdi.

Birleşik Krallık Adalet Bakanı Simon Hughes, T.C İngiltere Büyükelçisi Ünal Çeviköz, İngiltere’nin eski İstanbul Başkonsolosu Jessica Hand, Harrow belediye başkanı Nana Asante, Redbridge Belediye başkan yardımcısı Tania Solomon tarafından  açılışı yapılan Türk Günü,  Soma’da meydana gelen maden faciasında hayatlarını kaybedenler anısına bir dakikalık saygıduruşu ile başladı.

Türk Gününe, KKTC Londra temsilcisi Oya Tuncalı, Kıbrıs Türk Dostluk Parlamento Grubu başkanı Lord  John Sharkey ile yabancı misyon temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, diplomatlar da katıldılar.

Kırmızı ve beyaz 32 çadırın yer aldığı meydanda, özellikle açık havada pişirilen kebab, döner , mantı,meze standları önünde uzun kuyruklar oluştu. Karpuz, Maraş dondurması de günün ilgi çeken yiyeceklerindendi.

Dev sahnede yer alan Kültür Bakanlığı Mehter Takımının gösterisi ve meydanda 3 defa yaptığı yürüyüş ise büyük alkış topladı. Mehmer Takımından başka Kültür Bakanlığı Halk Oyunları grubunun dansları, Selçuk Yaşar, She’Koyokand Sudden Exit Müzik grubunun konseri de meydanı dolduranları coşturdu. Günün son konserinde  ise Can Bonomo alkışlar arasında sahneyi aldı. Söylediği hareketli parçalarla izleyicileri coşturan sanatçı, bir saate yakın sahnede kaldı.

Londra’da Trafalgar Meydanındaki ilk Türk gününün organizatörleri Serkan Kurt ve Erdal Koyuncu, bunu her yıl geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini belirterek,  katılanlara ve destek veren herkese teşekkür ettiler.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2014, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER