KKTC Londra Temsilciliği faaliyetlerini yoğunlaştıracak

Sivil toplum örgütleriyle iş birliği

KKTC Londra Temsilciliği faaliyetlerini yoğunlaştıracak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Londra Temsilciliği 2012 yılında  gerçekleştirdiği faaliyetler ve bu yıl içerisinde yapılması planlanan çalışmalarını anlatan bir basın bildirisi yayınladı.

Temsilcilik, Londra’daki vatandaşlarla KKTC arasındaki mevcut bağların güçlendirilmesi ve Kıbrıs Türk Toplumunun Birleşik Krallık’ta daha etkin bir siyasi güç haline gelebilmesine yönelik faaliyetlerini yoğunlaştırmayı hedefliyor.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Londra Temsilciliği 2012 yılında  gerçekleştirdiği faaliyetler ve bu yıl içerisinde yapılması planlanan çalışmalarını anlatan bir basın bildirisi yayınladı. İngiltere Kıbrıs Türk Toplumu ve Sivil Toplum Örgütleri nezdinde yürütülen faaliyetlerin de yer aldığı yazılı açıklamada; Birleşik Krallık’taki Kıbrıs Türk Toplumu ile Kuzey Kıbrıs arasındaki mevcut bağların daha da güçlendirilmesi ve devletin ilgisinin yakınen hissettirilmesi amacıyla Kıbrıs Türk toplumu ve Londra’da faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri nezdinde yapılan çalışmalara büyük önem verildiği belirtildi. Birleşik Krallık’ta yaşamlarını sürdüren 300 bine yakın vatandaşın ortak amaçlar doğrultusunda birlik içerisinde yürüttükleri çalışmaların daha da ileri seviyeye taşınması amacıyla tüm sivil toplum örgütlerinin katılımı ile 3 kez geniş katılımlı toplantı düzenlendiği (11 Mayıs, 14 Haziran ve 30 Ekim 2012) ifade edildi.

İşbirliğinin artırılması için çalışmalar yapıldı
2’inci geniş katılımlı toplantıya, temaslarda bulunmak amacıyla 12-17 Haziran 2012 tarihlerinde Londra’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu da teşrif ettiği hatırlatılarak, yapılan bu toplantılar neticesinde, Londra’da yaşamlarını sürdüren vatandaşlar arasındaki işbirliğinin pekiştirilmesi, Kıbrıs Türk Toplumu’nun Birleşik Krallık siyasi alanında daha etkin olabilmesi ve demografik yapısı hakkında bilgi edinilmesi amacıyla Turkish Cypriot Political Strategy Group isimli bir çalışma grubu oluşturulduğu kaydedildi.  

Sivil toplum örgütleriyle iş birliği
Ayrıca, İngiltere’deki Kıbrıs Türk sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşu İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin yeniden yapılandırılması ve geniş bir yönetim kurulu ile çalışmalarına yeniden başlayabilmesi için örgütlerin bu toplantılarda katkıları sağlandığına değinildi. Temsilciliğin, Kuzey Kıbrıs ile Birleşik Krallık’ta yaşayan vatandaşların mevcut ilişkilerini geliştirmek adına film gösterimi, kitap tanıtımları ve konserler gibi bir dizi kültür-sanat etkinliklerini destekleyip düzenlendiği de belirtilen faaliyetler arasında. Ayrıca geçtiğimiz yıl,  Milli bayramda yaptıkları tören ve resepsiyonlara ek olarak Kurban Bayramı dolayısıyla temsilciliğin ilk kez Kıbrıs Türk toplumuyla bayramlaşma etkinliği gerçekleştirdiği de kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı nezdinde faaliyetler
Birleşik Krallık Parlamentosu ve Dışişleri Bakanlığı nezdinde yürütülen faaliyetler hakkında da bilgi verilen yazılı açıklamada, temsilciliğin 2012 yılında “All-Party Parliamentary Group for the Turkish Republic of Northern Cyprus” isimli Birleşik Krallık Parlamentosu Dostluk Grubumunun yapısının güçlendirilerek resmi kaydının yapılması amacıyla Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası mensuplarına yönelik yürütmekte olduğu çalışmalarına devam edildiği vurgulandı. Dostluk Grubu mensupları ile düzenli olarak değerlendirme toplantıları gerçekleştirildiği, Anılan Grubu’nun 2012 Aralık ayında 22 Avam ve Lordlar Kamarası mensubu ile Parlamento nezdinde resmi kaydı yaptırıldığı ve yapılan genel kurul toplantısında grubun Başkanlığına Lord Sharkey getirildiği ifade edildi.

Müzarekelerle ilgili çalışmalar yapıldı
Temsilciliğin, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile düzenli toplantılar gerçekleştirilerek, devam etmekte olan Kıbrıs müzakereleri ve diğer konular hakkında görüş alışverişinde bulunduğu, bununla birlikte, Kıbrıs-Yunanistan Masası yetkilileri düzeyinde yapılan görüşmelerin sıklaştırılıp, temasların seviyesinin yükseltildiği açıklandı. Temsilciliğin, Parlamento Dostluk Grubu ve bazı sivil toplum örgütlerinin girişimleri sonucunda Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin 2013 Ocak ayında İngiltere’deki Kıbrıs Türk Diasporası temsilcileriyle Kıbrıs konusunda ilk kez geniş katılımlı bir toplantı düzenlendiği de verilen bilgiler arasında.   

 

Resmi ziyaretler
Öte yandan temsilciliğin yaptığı resmi ziyaretlerden de bahsedilen açıklamada, 27 Mayıs-30 Mayıs tarihlerinde ülkede resmi temaslarda bulunan Liberal Demokrat Parti Başkan Yardımcısı Simon Hughes’in, temsilciliğin telkinleri sonucunda Ercan havaalanı üzerinden Kuzey Kıbrıs’a giriş yaptığı belirtildi Bu bağlamda, ülkede  resmi temaslarda bulunan Birleşik Krallık’tan bir milletvekilinin ilk kez KKTC’ye doğrudan seyahati sağlandığına işaret edildi. 18 - 20 Nisan 2012 tarihlerinde ülkede düzenlenen Dünya Kıbrıs Türkleri Kongresi’ne Dostluk Grubu  mensubu Lord Maginnis’in konuk olarak katıldığı ifade edildi. KKTC’nin 29. Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenen 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine Lord Kilclooney’in, temsilciliğin davetlisi olarak katıldığı belirtildi. 2012 yılı içerisinde Cumhurbaşkaı Dr. Derviş Eroğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Özel Temsilci Sayın Osman Ertuğ, Milletvekilleri ve diğer üst düzey yetkililerinin İngiliz siyasileri ve resmi kurum temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla İngiltere’ye ziyarette bulundukları belirtildi.

Birleşik Krallık’ta daha etkin bir siyasi güç haline gelebilmek için…
Önümüzdeki dönemde yürütülmesi planlanan faaliyetler hakkında bilgi veren KKTC Londra Temsilciliği,önümüzdeki dönemde Kıbrıs Türk toplumu ve Birleşik Krallık resmi kurum ve kuruluşları nezdinde yürütülen çalışmalara hız vererek faaliyetlerine devam edeceğini açıkladı. Bu çerçevede, Londra’daki vatandaşlarla KKTC arasındaki mevcut bağların güçlendirilmesi ve Kıbrıs Türk Toplumunun Birleşik Krallık’ta daha etkin bir siyasi güç haline gelebilmesine yönelik faaliyetlerin yoğunlaştırılması ve Kıbrıslı Türklerin yoğun olduğu Birmingham, Manchester gibi Londra dışındaki kentlere de ziyaretlerde bulunulması öngördüğüne dikkat çekildi.

Okulların daha etkin hizmet vermesi için çalışmalar yapılacak
KKTC’den İngiltere’de lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almakta olan öğrencilerin bir araya gelmesini sağlamak amacıyla bir koordinasyon toplantısının yapılması planlandığı belirtilirken, iş hayatına atılmış gençlerden oluşacak bir gençlik grubunun kurulması için görüşme ve çalışmalarının devam ettiği belirtildi. İngiltere’deki Türk Dili ve Kültürü Okullarındaki, öğrenci sayısının artırılmasına ve okulların daha etkili eğitim hizmeti vermesine yönelik çalışmalara devam edileceği kaydedildi. 2013 yılında, başta Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı olmak üzere Temsilcilikle doğrudan temas içerisinde olan diğer resmi kurum ve kuruluşlarla tesis edilen mevcut ilişkilerin daha da geliştirilmesi, İngiliz Parlamenterlerin üst düzey yetkililerle temaslarda bulunması amacıyla KKTC’yi ziyaret etmelerinin sağlanmasının öngörüldüğü ifade edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2013, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER