İlk kadın başka

Aysın Yılmaz, Konsey'in ilk kadın başkanı oldu

İlk kadın başka
Aysın Yılmaz, Konsey’in yeni yönetim kurulu başkanı seçilerek, Konsey’in tarihindeki ilk kadın başkanı oldu

Başkan Ahmet Baştürk'ün tüzüğe aykırı hareket ettiği gerekçesiyle yetkilerini elinden alan Disiplin Kurulu, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Genel Kurulu'nda yeterli çoğunluğu sağlayarak beklenen kongreyi gerçekleştirdi.

Hornsey Atatürk Okulu'nda 13 Aralık Pazar günü düzenlenen kongreye, Kıbrıslı Türkler büyük ilgi gösterdi. KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı'nın da katıldığı toplantı tartışmalarla başladı.

Konsey Milli Günleri Kutlama Komitesi Başkanı Ahmet Havalı'nın kongrenin yapılmaması yönündeki itirazları sonuçsuz kaldı ve üyelerin çoğunluğu genel kurulun yapılması yönünde oy kullandı. 

Kısa bir tartışmanın ardından yoklamanın ve üye salt çoğunluğu sağlandıktan sonra Genel Kurul başladı. İlk olarak Genel Kurulu yönetecek divan seçimi yapıldı ve Divan Kurulu Başkanlığına Zeka Alsancak oy birliği ile kabul edildi.

Alsancak toplantıda sözü Disiplin Kurulu Başkanı ve Konsey’in eski başkanlarından Dr. Özkan Hıfzı'ya verdi.  Hıfzı, neden Başkan Ahmet Baştürk'ün yetkilerini askıya aldıkları ile ilgili uyeleri bilgilendirdi. Konsey Genel Kurulu'nun  2010 Haziran ayından bu yana yapılmadığını belirten Hıfzı, "Yapılan seçimle yönetime gelen Ahmet Baştürk'un  bugüne kadar geçen süre içerisinde Konsey Tüzüğünün ilgili maddelerinin kendilerine yüklemiş olduğu muhtelif görevleri yerine getirmemiştir" dedi. 

"Disiplin Kurulu, tüzüğün yürütülmesinden sorumlu olduğu için Başkan Ahmet Baştürk’e gereken uyarılarımızı yaptık" diyen Hıfzı şunları söyledi:  "7 Aralık’ta seçime gidileceğini duyurdu, ancak bu üyelere tüzük gereği olarak bildirilmedi. Biz de başkanın yetkilerini askıya almak zorunda kaldık. Tek başına Konsey’i yönetmeye kalktı. İngiltere’de yaşayan Kıbrıs Türk Toplumunun hak ettiği başarılara ulaşabilmesi, mevcut düzensizliğin süratle sonuçlandırılabilmesi, Konsey’in kuruluş amaçlarının layıkıyla yerine getirilebilmesi için bu kararı almak zorundaydık” dedi.

Toplantıya katılan KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı da kısa bir konuşma yaptı.  "Konsey'in 30'uncu yılına denk gelen kurul toplantısı hepinize hayırlı olsun" diyen Tuncalı şunları söyledi: "Konsey ne amaçla kuruldu gibi sorular soruluyor. Konsey, İngiltere'de Kıbrıs Türkü'nün haklı davasını savunmak amacıyla, İngiltere Kıbrıs Türk toplumunun kendi sorunlarına en etkili şekilde sahip çıkmak amacıyla Cumhuriyetimizle birlikte aynı yıl kurulmuştur. Konsey işte böyle önemli görevler ışığında kurulmuştur. Konsey'i hepimiz, korumalı, güçlendirmeli ve başarı için çaba göstermeliyiz. Bunun için birlik beraberlik ve dayanışma gerekiyor. El birliği ile ortak çalışmalar yapmalıyız. Ben inanıyorum ki o olgunluğu gösterip gereken yapılacaktır ve yeni bir başkan, yeni bir yönetim ile güzel ve özverili bir çalışma ortaya konulacaktır. İngiltere Türk diasporası bunu bekliyor ve arzu ediyor Konsey ile birlikte çalışmak istiyor” 

Genel kurula mali ve faaliyet  raporları sunulmadığı için bir önceki yönetim aklanmadı. Bu konuyla ilgili yapılan yoğun tartışmaların ardından başkanlığa adaylığını açıklayan Aysın Yılmaz ve Ahmet Osam birer konuşma yaptılar. Diğer aday Akmen Ali Sıtkı ise genel kurula katılmadı.

Bu arada Ahmet Osam konuşmasının sonunda Aysın Yılmaz'e destek vermek amacıyla seçimlerden çekildiğini açıkladı.  Bunun üzerine üyelerin çoğunluğunun oyunu alan Aysın Yılmaz Konsey'in yeni başkanı oldu.

Ahmet Osam'ın seçimlerden çekilmesi üzerine yeni başkan duygulandı ve şunları söyledi: "Ben yıllardır toplumun içindeyim ve bundan sonra da olmak istiyorum. Çok şey öğrendim, öğrenmeye de devam edeceğim. İngiltere'ye 5 yaşında geldim. Türk toplumunu çok seviyorum. Onlar için her şeyi yapmaya hazırım. Şuan çok duygulandım ve bir iki yaş döktüm. Tam 30 yıl bekledik bir kadının Konsey'e başkan olması için. Hepinize söz veriyorum elimden gelenin en iyisini yapacağım. Kadınların ve gençlerin önünü açmak lazım"

Öte yandan toplantıda yapılan bir öneri üzerine Aysın Yılmaz ve ekibinin, geçici mi yoksa  bir yıl için seçilen bir yönetim kurulu mu olsun? fikri oylamaya sunuldu ve Aysın Yılmaz ve ekibi bir yıl süre  için seçilmesi çoğunluk oyu ile onaylandı.

Yapılan seçimler sonucu yeni konsey şöyle şekillendi:

Yönetim Kurulu: Çetin Ramadan, Ertuğrul Mehmet, Leyla Kemal, Arife Rıdvan, Tevfik Zekai ve Mustafa Kureyşi

Disiplin Kurulu: Dr. Özkan Hıfzı, Dr. Tahsin Bilginer, Necati Sayer, Ahmet Nazım, Tuncel Nalbantoğlu, Pelin Değirmencioğlu ve Kerim Kagan

Denetleme Kurulu: Esat Davut, Fikret Derviş, Türker Çakıcı

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2013, 21:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER