Gazete Manşetleri (20 Nisan 2024) Gazete Manşetleri (20 Nisan 2024)

Lefkoşa’da gerçekleştirilen operasyonda 2 kilo uyuşturucuyla yakalanan Onyekachi Kingsley Okeke ve Marcel Chibuzor Agbo, teminat talebiyle mahkemeye çıkarıldı.

Polis memuru Cemal Ramiz mahkemede olguları aktardı. Polis, operasyonun 30 Aralık 2023 tarihinde saat 18.00 sıralarında, Cürümleri Önleme Şubesi'nde görevli bir ekip tarafından Ahmet Sami Topcan Sokak’ta gerçekleştirildiğini açıkladı.

KAÇMAYA ÇALIŞTIĞI SIRADA TUTUKLANDI

Polis, operasyon sırasında Onyekachi Kingsley Okeke’nin kaçmaya çalıştığı esnada makul kuvvet kullanılarak etkisiz hale getirilip tutuklandığını belirtti.

SATIŞA HAZIR VAZİYETTE 29 PAKET HALİNDE 30 GRAM AĞIRLIĞINDA HİNTKENEVİRİ BULUNDU

Polis, tutuklanan Onyekachi Kingsley Okeke’nin tasarrufunda satışa hazır vaziyette 29 paket halinde yaklaşık 30 gram ağırlığında hintkeneviri ile uyuşturucu satışından elde edilen 5 bin TL nakit para bulunarak emare alındığını söyledi. 

MESELEYE BAĞLANTISI OLDUĞUNA İNANILAN 1 KİŞİ TUTUKLANDI

Polis, olay mahallinde tespit edilen ve meseleye bağlantısı olduğuna inanılan Marcel Chibuzor Agbo’nun da tutuklandığını açıkladı. Polis, akabinde Onyekachi Kingsley Okeke’nin Gönyeli’de kaldığı apartman dairesinde arama yapıldığını belirtti. Polis memuru, yapılan aramada 2 kilogram hintkeneviri türü uyuşturucu madde ile üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan üç adet hassas terazi bulunarak emare alındığını belirtti.

UYUŞTURUCU MADDELERİ ARANAN BİR ŞAHISTAN ALDILAR VE SATTILAR

Polis memuru, zanlıların 3 kez mahkemeye çıkarılarak, haklarında 15 gün tutukluluk emri alındığını, bu süre içerisinde yapılan soruşturmada uyuşturucu maddeleri 29 Aralık 2023 tarihinde Gönyeli’de aranan bir şahıstan aldıklarını ve 10 gramını Lefkoşa’da birçok şahsa sattıklarını tespit ettiklerini açıkladı.

Onyekachi Kingsley Okeke’nin yakalandığını anda üzerinde bulunan 5 bin TL paranın da uyuşturucu satışından elde edildiğini tespit ettiklerini kaydeden polis, zanlıların aleyhlerine getirilen 1 kilo 798 gram uyuşturucu alma ve tasarrufu, 10 gram hintkenevirini verme suçlarından okundan davaları kabul etmediklerini açıkladı.

ZANLILARIN İLK KEZ 16 MART 2023 TARİHİNDE ÜLKEYE GİRİŞ YAPTILAR

Polis, zanlıların ilk kez 16 Mart 2023 tarihinde ülkeye geldiklerini, bir eğitim merkezine kayıt yaptırdıklarını ve öğrenci izni aldıklarını söyledi.

“ÜLKEDE BULUNDUKLARI SÜRE BOYUNCA CİDDİ MİKTARDA UYUŞTURUCU TASARRUF ETTİLER”

Polis, zanlıların 9 ay gibi bir süre içerisinde ülkede ciddi miktarda satış amaçlı uyuşturucu tasarruf ettiklerini, yargılanmaları halinde uzun süre hapis cezası almalarının kuvvetle muhtemel olduğunu belirterek, yargılamadan kaçmamaları için tutuklu yargılanmalarını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Bilgeç Yalkut, zanlıların 75 günü aşmayacak bir süreyle cezaevine gönderilmelerine emir verdi.