Lefke Yardım Komitesi, Londra’da Cengiz Topel Hastanesi yararına bir yardım gecesi düzenledi. Gecede yaklaşık 10 bin sterlin toplandı. Elde edilen gelirle hastaneye Dijital Video Endoskopi cihazı satın alınacak.

Kuzey Londra’nın Edmonton bölgesinde bulunan Prince & Princess Düğün Salonu’nda düzenlenen geceye Kıbrıslı Türkler ilgi gösterdi ve destek verdi.

İşçi Partisi Edmonton Milletvekili Adny Love’ın da katılarak destek verdiği geceye, KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı eşi  İhsan Tuncalı, İşçi Partisi Enfiled Belediye Meclis Üyeleri Yasenin Brett, Ayfer Orhan, Ahmet Karahasan ve Dr. Ali Demirbag’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda tanınmış sima katıldı.

Çok sayıda işadamı da katılarak destek verdi. Gecenin düzenlenmesinde büyük katkıları bulunan Ahmet Karahasan gecenin açılış konuşmasını yaptı. Karahasan, Lefke Yardım Komitesi’nin 1990 yılında kurulduğunu ifade ederek, bu gece edilen gelirle, Cengiz Topel Hastanesi’ne iç organların fotoğraflarını çeken Dijital Video Endoskopi cihazı satın alınacağını söyledi.

Hastane yararına düzenlenen geceye katılarak destek veren herekse teşekkür eden Karhasan, milletvekili Any Love ayrıca teşekküre etti.

Gecede szo alan bölge milletvekili Love da Türkçe ‘Merhaba’  diyerek konukları selamladı ve böyle bir geceye davet edilmesinden duyduğu memnuniyetini dile getirdi. KKTC’de bulunan bir hastane yararına Edmonton’da böyle bir gecenin düzlenmesinin son derece anlamlı olduğunu söyledi ve Türkçe konuşan toplumun her zaman yanında olduğunu desteklediğini söyledi. Love, Cengiz Topel Hastanesi’nin kapanmamamsi gerektiğini söyledi ve vatandaşların bu konuda duyarlı davranıp sahip çıkmasını istedi. 

Cengiz Topel Hastanesi Kalkındırma Derneği’ni temsilen geceye katılan anestezi hemşiresi Meral Beşir de bir konuşma yaptı.

Ortadoğu’nu en büyük hastanelerinden biri olan Cengiz Topel Hastanesi’nin  şuan istediği şekilde hizmet veremediğini ifade eden Beşir, şunları söyledi: “Bunun bir çok sebebi var,  bu hastane bugüne kadar ayakta kalmışsa bu tamamen orda çalışan doktor ve hemşire ve diğer birimlerde çalışanların  üstün çabası ve gayreti ile olmuştur. Gelmiş geçmiş tüm hükümetler hastaneye gereken önemi vermemiş günü birlik geçici kararlar alarak bu güne kadar gelinmiştir. Hala bugün doktor hemşire cihaz eksikliğimiz bulunmaktadır”

Hastanenin hastalarına daha iyi sağlık hizmeti vermesi ve doktorların daha iyi servis sunabilmeleri için çeşitli cihazlara ihtiyaç duyduklarını anlatan Beşir, “Uzun zamandır eksikliği hissedilen ve bir türlü temin edilemeyen Dijital Video Endoskopi cihazı için sizler kolları sıvadınız ve katkı koymak istediniz bu bizleri çok mutlu etmiştir. Emin olun alınacak bir cihaz birçok insanımıza fayda getirecektir” dedi.

Beşir,  gecenin düzenlenmesinde büyük katkıları olan Ahmet Karahasan, Mehtap Tahsildaroğulları, Adem Tahsildaroğulları ve  Erman Bektaşoğlu’na birer plaket vererek teşekkür etti.

Geceye katılan Temsilci Oya Tuncalı da, “Lefke Yardım Komitesi’ndeki kardeşlerimiz bu güzel çalışmalarıyla ve bizler bu geceye katılarak çok güzel bir misyonu hatırlıyoruz;  vefa, paylaşmak, desteklemek, birlikte olmak ve dayanışmak.  Bunların iç içe girdiği bu önemli duyguları bir araya getiren paylaşım ve dayanışma gecesindeyiz. Paylaşmak ve dayanışmak her zaman daha iyi şeyleri getirir” dedi. 

Gecede ayrıca  Yasemin Brett, Ayfer Orhan ve Dr. Ali Demirbağ da birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından yerel sanatçılar sahne aldı ve eğlence başladı. Gecenin ilerleyen saatlerinde de hastane yararına biletler satıldı ve piyango çekilişi yapıldı. Gecede elde edilen tüm gelirle Dijital Video Endoskopi cihazı alınacak.

Bundan 11 yıl önce düzenlenen geceden elde edilen toplam 44 bin sterline röntgen cihazı alınmıştı.