Küresel tahvil rallisi Kasım ayında hisselerden gelişmekte olan ülke varlıklarına geniş çaplı bir risk iştahı artışı sağlarken, Asya hisseleri ocaktan bu yana en iyi aylık performanslarını kaydetti.

Hong Kong Hang Seng zayıf Çin PMI verileri nedeniyle erken saatlerde etkili olan kayıpları geri vererek artıya geçmiş durumda.

Küresel hisse senetleri de Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin artmasıyla Kasım 2020’den bu yana en güçlü aylık performanslarına ilerledi.

JPMorgan ay başından bu yana yüzde 9’a yakın yükselen ve diğer kurumların yeni rekorlar öngördüğü S&P 500 endeksinin 2024 sonunda yaklaşık yüzde 8 düşüşle 4 bin 200’lere ineceğini öngördü.

16 Şubat 2024 Döviz Kurları 16 Şubat 2024 Döviz Kurları

ABD vadeli endeksleri hafif artıda. ABD 2 yıllık tahvil getirisi Çarşamba günü 9 baz puan gerilerken, 10 yıllık tahvilin getirisi 7 baz puan düştü. Bloomberg Dolar Endeksi aylık bazda yüzde 3,4 ekside.

ÜYELERE GÖRE FED POLİTİKASI ‘İYİ BİR YERDE’

Fed’in 2024 yılında faiz kararlarında oy hakkına sahip olacak iki üyesi faizleri artırma konusunda aciliyet olmadığı sinyalini verdi.

Bu yıl genel olarak daha yüksek faiz oranları çağrısında bulunan yetkililer arasında yer alan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, para politikasının merkez bankasının çevik olması ve gelişen görünüme uygun şekilde yanıt vermek için iyi bir konumda olduğunu söyleyerek, Fed’in gelecek ayki toplantısında faizleri sabit tutmasını destekleyeceği sinyalini verdi.

Faiz oranlarının zirveye ulaştığını öne süren ilk politika yapıcılardan biri olan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun kesinlikle aşağı yönlü bir yolda olduğu konusunda giderek daha fazla güven duyduğunu söyledi.

Bu konuda henüz ikna olmadığını söyleyen Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de enflasyonun inatçı şekilde yüksek kalması durumunda merkez bankasının faiz oranlarını artırma seçeneğini masada tutması gerektiğini savundu ancak gelecek ay bir faiz artışını desteklediği yönünde bir ifade kullanmadı.

Çarşamba günü CNBC CFO Konseyi Zirvesi’nde konuşan Barkin, “Enflasyon doğal ve sorunsuz bir şekilde düşerse harika olur. Fakat eğer enflasyon tekrar yükselecekse, faizler konusunda daha fazla şey yapma seçeneğine sahip olmak istersiniz” dedi.

Editör: North Cyprus Admin