KEVE, Güney Kıbrıs'tan Kuzey Kıbrıs'a ürün satışında “çarpıklık” olduğu iddiasıyla “telafi” istiyor KEVE, Güney Kıbrıs'tan Kuzey Kıbrıs'a ürün satışında “çarpıklık” olduğu iddiasıyla “telafi” istiyor

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın Ercan Havalimanı’nda yaşanan sorunların sorumlusu olarak çalışanları göstermesi, hatta çalışanların sabotaj yaptığı yönünde açıklama yapmasını şiddetle kınadıklarını belirtti.
Bengihan’ın açıklamasım şöyle:
“Ercan Havalimanı’nın yeni pist ve terminal binasının açılışı sürecinde sendikamızın ortaya koyduğu tavrın ne kadar yerinde olduğunu havalimanının açılışından sonra yaşananlar açıkça göstermiştir.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nın ısrarla açılışın yapılacağını ilan etmesi üzerine, terminal ve pistin teknik altyapısının tamamlanmadığına ve mevzuata uygun gerekli işlemlerin yapılmadığına dikkat çekmek ve olası tehlikeler konusunda yetkilileri uyarmak amacıyla, Sivil Havacılık Dairesi’nde örgütlü sendikalar olarak, gerek Bakanlık önünde gerekse Ercan Havalimanı önünde defalarca eylemler yaptık ve “olası bir kaza ve faciada kim hesap verecek?” diye sorduk.
29 Kasım 2023 tarihinde Hava Trafik’te yaşanan aksamalar nedeni ile jeneratör senkron panosunda bulunan kesiciler arızalı olduğu için jeneratörler devreye girmemiştir. Defalarca yapılan uyarılara ve UPS Aküleri ile iki adet jeneratör kesici talep edilmesine rağmen sorunların giderilmesi için gereği yapılmamıştır. Ayrıca, 2018 yılından beri SMART sisteminin modernize edilmesi gerektiği defalarca bildirilmiş olmasına rağmen bu hususta da bir adım atılmamıştır.
Tüm bu gerçekler ortada iken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın Ercan Havalimanı’nda yaşanan sorunların sorumlusu olarak çalışanları göstermesi, hatta çalışanların sabotaj yaptığı yönünde açıklama yapmasını şiddetle kınıyoruz.
Esas sabotajcının, tüm uyarılara kulaklarını tıkayarak, “ben yaparım olur” mantığı ile hareket eden ve yaşanan sorunlar karşısında sorumluluktan kaçarak çalışanları suçlayan Erhan Arıklı olduğunu vurgularız.”