Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, posta kodu uygulamasıyla KKTC postalarının hizmet ağının genişletileceğini ifade ederek, gereken altyapının oluşturulduğunu kaydetti.

Bafra-İskele, Güzelyurt-Lefke, Alsancak-Güzelyalı ve Lefkoşa Çevre Yolunun temellerinin önümüzdeki haftalarda atılacağını belirten Saner, Ercan Havalimanı’daki gelişmelere değindi. Saner, “Her dönüşümde olduğu gibi Ercan’daki dönüşümde de bazı sıkıntılar yaşanması doğaldır” dedi.

Bakan Saner, bu sabah katıldığı bir televizyon programında bakanlığın icraatları ile ilgili bilgi vererek gündemdeki konuları değerlendirdi.

Bakanlığından verilen bilgiye göre, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, UBP kurultay sürecinin bakanlığın projeleri ve uygulamalarını hiçbir şekilde etkilemediğinin altını çizdi

 

“İNTERNET İŞLEMLERİNDE KARŞILAŞILAN SIKINTININ GİDERİLDİ”

Bakan Saner, posta kodu uygulaması ile internet işlemlerinde karşılaşılan sıkıntının giderildiğini vurguladı.

Bir yıl süren posta kodu uygulamasına ilişkin hazırlık çalışmasının sonlandığını ve artık uygulamaya başlandığını ifade eden Saner, oluşturulan sistemin dünyada uygulanan sistemle aynı olduğunu vurguladı.

Ersan Saner, söz konusu uygulama ile KKTC vatandaşlarının internet işlemleri sırasında posta kodu sorulmasıyla ilgili karşılaşılan sıkıntının aşıldığını söyledi.

Vatandaşların yaşadığı bölgenin posta kodunu dairenin web sitesinden veya postanelerden öğrenebileceğini kaydeden Saner, “Posta kodu posta hizmet ağının geliştirilmesindeki ilk adımdır” dedi.

Ersan Saner, yolların kotlanmasıyla nevigasyon hizmetlerinin de daha sağlıklı kullanılacağını söyledi.

 

“SÖZLEŞME GEREĞİ FİYATLAR BİZİM ONAYIMIZDAN GEÇMELİDİR”

Ercan Hava Limanı konusuna da değinen Bakan Saner, “Her dönüşümde olduğu gibi Ercan’daki dönüşümde bazı sıkıntılar yaşanması doğaldır. Bakanlığımıza fiyatlandırmaya ilişkin şikayetler geliyor. Sözleşme gereği fiyatlar bizim onayımızdan geçmelidir. İlgili şirket de henüz bize herhangi bir fiyat sunmadı” dedi.

İşletme devrine ilişkin sözleşmenin Ercan içerisindeki telli alanın tümünü kapsadığını anımsatan Saner, alan içerisindeki tüm ticari faaliyetlerin sözkonusu şirket tarafından piyasa koşullarına uygun olarak yürütüleceğinin altını çizdi.

Bakan Saner,  bakanlığın şirketin belirlediği fiyatları fahiş görmesi halinde buna müdahale edebileceğini kaydetti.

Yeni Ercan’ın inşa sürecine değinen Saner, tüm işlemlerin şartnamedeki program ve takvime uygun olarak devam ettiğini, bakanlığın yapım aşamasındaki tüm kontrolden sorumlu olduğunu söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner, havalimanının inşasına ilişkin kontrol ve denetimleri yapacak olan Planlama İnşaat ve Sivil Havacılık Dairelerinin ilgili birimlerine güvenin tam olduğunu vurguladı.

 

“4 BÖLÜNMÜŞ YOLUN TEMELİ ATILACAK”

Bakan Saner, önümüzdeki haftalarda Bafra-İskele, Güzelyurt-Lefke, Alsancak-Güzelyalı ve Lefkoşa Çevre Yolunun de temelinin atılacağını açıkladı.

Bakan Saner, temeli atılacak 4 bölünmüş yolun, 2-3 yıllık sürede yapılan bölünmüş yolları 200 km’ye ulaştıracağını belirtti