KKTC'nin İlk Uzay Bilimleri Ve Astronomi Merkezinin, Girne Amerikan Üniversitesi Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampusu Bünyesinde Kurulacağı Bildirildi..

GAÜ Halkla İlişkiler Birimi'nden yapılan açıklamaya göre, Girişimciliği Geliştirme Vakfı (DAMU) ile Girne Amerikan Üniversite arasında yürütülen görüşmeler sonucunda, KKTC'de uzay bilimleri ve astronomi eğitimine üs oluşturacak eğitim merkezinin kurulması ile ilgili proje gelişim sürecinin başlatılmasına karar verildi.

Proje gelişim süreci Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ile DAMU Başkanı Saken Seyfullin tarafından yürütülüyor.

Projenin gelişimi ve başlaması ile ilgili Kazakistan'da temaslarda bulunan Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Kazakistan'da bulunan uzay bilimleri ve astronomi merkezini de ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

GAÜ açıklamasında, "Dış dünya ve galaksiler üzerine bilimsel çalışmalar yanında, bilimsel inceleme ve gözlem süreçleri ile uzay bilimleri alanında önemli çalışmalara imza atacak merkez, ülkede ve bölgede önemli bir eğitim olanağı sağlayacak" denildi.