Uluslararası İzmir Sanat Bienali’ne, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nin organizatörlüğünde 17 sanatçı katılıyor.

Kültür Dairesi’nin İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Galerisi’nde düzenleyeceği ve Kıbrıslı Türk sanatçıların eserlerinin yer alacağı “Alashia, bitmeyen resim…” sergisinin açılışını, yarın saat 18.00’de Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel yapacak.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, konuyla ilgili açıklamasında, KKTC sanatçılarının eserlerinin uluslararası sergilerde yer almasının gurur verici olduğunu söyleyerek, sanatın önemine vurgu yaptı.

 

Üstel, şöyle devam etti:

“Sanat, sadece estetik obje ya da ortamları yaratırken yetenek ve hayal gücünün kullanılması değildir. İnsanların kalplerindeki bu coşku yaşama sevincini uyandırır. Onların ırk, kültür ve din ayrımı gözetmeksizin birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar. Toplumların, her türlü sanatsal organizasyonlar içerisinde daima özveri ve samimiyetle yer alması gerekmektedir. Toplumlar, sanatın birleştirici ve ilham verici ruhunu her zaman canlı tutarlar. Sanatın eşsiz enerjisi dünya barışına önemli bir katkıda bulunuyor”

 

“ALAHİA, BİTMEYEN RESİM...”
Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu yıl ikincisi düzenlenecek ve 30 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek bienalde Ayhatun Ateşin’in hem küratörlüğünü yaptığı hem de eserleriyle yer alacağı “Alashia, Bitmeyen Resim…” isimli karma sergide Aşık Mene, Emel Samioğlu, Emin Çizenel, Eser Keçeci, Feridun Işıman, Gamze Anıl Baykan, Gökçe Keçeci Şekeroğlu, Güner Pir, Hikmet Uluçam, İlkay Önsoy, İnci Kansu, İsmet Tatar, Mustafa Öztunç, Özge Refik Kutsay, Pembe Gaziler ve Ruhiye Onurel’in eserleri de yer alacak.

 

Emel Samioğlu, İnci Kansu, İsmet Tatar,  Ayhatun Ateşin, Gökçe Keçeci Şekeroğlu ve Gamze Anıl Baykan’ın farklı eserleri Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda da sergilenecek.

 

BİN 700 ESER SERGİLENECEK
Uluslararası İzmir Sanat Bienali’nde, 58 ülkeden Bienal Jürisi ve Bilimsel Komitesi tarafından seçilen 500 sanatçının eseri yer alacak. Bienal çerçevesinde düzenlenecek sergilerde 500 sanatçının video art,  tezhip, tekstil, seramik, resim, performans, özgün baskı, heykel, grafik, fotoğraf, enstelasyon, ebru, dijital art, çini ve cam tekniklerindeki bin 700 eser sergilenecek.

2. Uluslararası İzmir Sanat Bienal'inde KKTC’nin yanı sıra Amerika, Almanya, Arjantin, Avusturalya, Belçika, Brezilya, Fransa, Finlandiya, İtalya, Kanada, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi ülkelerden sanatçılar da yer alacak.