Turistler akın ediyor!

Tarihi kent Gazimağusa’ya yeni bir görünüm kazandırmak için dozerlerle yıkılan liman duvarı, bölgeyi canlandırdı… Liman, turistlerin ilk uğrak yeri oldu…

Turistler akın ediyor!
KIBRIS ÖZEL


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve Limanlar Dairesi Müdürlüğü’nün,  tarihi kent Gazimağusa’ya yeni bir görünün kazandırmak için dozerle yerle bir ettiği liman duvarı sonrası, bölge can buldu.

Altmış dört yıl aradan sonra, “Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı Liman Güzelleştirme Projesi” adı altında,  yaklaşık 150 metre uzunluğundaki liman duvarı yıkılıp, yeni bir çehre kazandırılan liman, gerek yerlilerin gerekse turistlerin ilgi odağı oldu.

Seksen günlük çalışmadan sonra, liman duvarı yerine ferforje demir yerleştirildi. Hurma ağaçları dikilerek, ziyaretçiler için oturma yerleri kuruldu. Rıhtım ışıklandırıldı, park alanı için yer açıldı.

Larnaka sahilini aratmayan limanda çevre düzenlemesi yapılıp, bölgeyi ziyaret edenler için güzel bir mekân yaratıldı.

 

Kamera var
Güvenlik açısından, limanda çok sayıda güvenlik kamerası yerleştirildi. Limanın dört bir tarafında kamera var. Olumsuz bir durumda yetkililer, anında polisle istişare içerisine giriyor.

Tekne bakım yerinin değiştirilmesiyle liman daha düzenli hale getirildi. Balıkçıların teknelerini bakıma alması için onlara liman içerisinde uygun bir yer gösterildi.

Limandaki çöp kutuları artırıldı. Bir süre önce yenilenen rıhtım, ışıklandırıldı. Kısacası, Mağusalılara ve turistlere, gezip, hoş vakit geçirebilecekleri bir yer yaratıldı.

 

Halk memnun

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, 1974 yılından bu yana denize sırtını dönen liman duvarını yıkmaktan büyük gurur duyduğunu belirterek, “Biz, halkın denize sırtını dönük değil, yüzünü dönmesine imkân sağladık. Halktan olumlu tepkiler aldık” dedi.

Bölgenin canlandırılması için gerekli adımları atmaya devam edeceğini söyleyen bakan Ersan Saner, bunun için tüm imkânlarını seferber edeceğini anlattı.

Limanlar Dairesi’ne de katkılarından ötürü teşekkür eden Ersan Saner, kendisinin de Mağusalı olduğunu belirttikten sonra,  küçük yaşlarda limanda gemilerinin bakımını yaparken, liman duvarının yıkılmasını çok istediğini ve bu duvarı yıkmanın kendisine nasip olduğunu dile getirdi.

 

Liman pırıl pırıl

Balıkçılar, liman duvarının yıkımından sonra, kente gelen turistlerin limana akın ettiğini söyledi ve “Kente gelen turistlerin ilk uğradıkları yer liman oluyor. Liman pırıl pırıl olu. 1974’ten bu yana tek çivi çakılmayan eski güzelliğini eski canlılığını arayan liman, yeni görünümüyle yeniden hayat buldu.” dedi.

Duvarın yıkılmasıyla limanın ortaya çıktığını anlatan balıkçılar, bölge halkının ve turistlerin limana gelerek yürüyüş yaptığını anlattı ve limanın canlandığını dile getirdi.

Güvenilir kaynaklardan elde edinilen bilgiye göre, limanın ve bölgenin daha da canlandırılması için kısa bir süre sonra, yeni adımlar atılacağı da belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 01:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER