Talat, Eroğlu’nun New York temaslarını değerlendirdi

“Rumlar müzakerelerin başlama tarihini ertelemeye çalışıyor”

Talat, Eroğlu’nun New York temaslarını değerlendirdi

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum tarafının görüşmelere hazır olmadığını ve zemin meselesini öne sürerek, Birleşmiş Milletler tarafından da Ekim ayı olarak teyit edilen müzakerelerin başlama tarihinin ileriye atılmasına çalıştığına inandığını söyledi.

 

Talat’ın ofisinden yapılan açıklamaya göre, İkinci Cumhurbaşkanı katıldığı bir televizyon programında, New York’ta gerçekleştirilen temaslar ve çeşitli konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

New York’ta yapılan temaslarda doğrudan Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili bir girişimin olmadığını savunan Talat, gerek Cumhurbaşkanının gerekse Dışişleri Bakanı’nın çeşitli temaslarda bulunduğunu ve Kıbrıs sorununu anlatma fırsatı yakaladıklarını kaydetti.

 

Talat, New York’ta tek olumsuz şeyin Rum tarafının yapıcı olmayan mesajlar vermesi olduğunu belirtti.

 

“TÜRK TARAFI TAKVİM İSTEMEKTE HAKLI”

 

Kıbrıs sorunu ile ilgili bir takvim istenmesinde Türk tarafının son derece haklı olduğunu kaydeden Talat, zaman limitinin, çözüm sürecinin takvime bağlanması ile ilgili olması gerektiğini söyledi. Talat, zaman sınırı bittikten sonra “herkes yoluna” ifadelerini bu süreçten uzak tutmak ve Rum tarafı ile uluslararası toplumu işkillendirmemek gerektiğini dile getirdi.

 

MARAŞ KONUSU

 

Maraş’la ilgili bir soru üzerine Talat, Maraş’ın açılması ile ilgili olarak iki alternatiften söz edildiğini söyledi.

 

Talat, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Birincisinin bizim yönetimimizde açılması, tek tek yapıların birbirinden izole olarak açılamaz, en azından altyapısının bizim tarafımızdan yapılması gerekecek. Bu da bugünkü şartlarda mümkün değil. 2004-2005 yıllarında Kıbrıslı Türkler lehine esen rüzgarlar yön değiştirdi. Kaldı ki BM Güvenlik Konseyi’nin 1984 kararı ile bağdaşıp bağdaşmayacağı da başka bir tartışma konusu olacak ki, BM ile çatışmayı göze alabilir miyiz, bilemiyorum. İkinci alternatif Maraş’ın BM Yönetiminde açılması. Bu durum statükonun devam ettiği koşullarda gerçekleşeceği için son derece zor olacak”

 

Talat, “Maraş’ın açılmasına karşı değilim, ama inanın Kıbrıs sorununun çözümünden daha zor olacaktır. Lokmacı ve Yeşilırmak kapılarının açılış süreçlerini hatırlayın” dedi.

 

SÜREÇ VE ANASTASİADES

 

Papadopulos’un çözüm istemediğini, hatta Burgenstock’ta kendisine çözüm olursa bir köşeye çekilip ailesi ile ilgileneceğini söylediğini anlatan Talat, Hristofyas’ın ise ortaklarının muhalefeti nedeniyle yeterli cesareti ve esnekliği gösteremediğini belirtti.

 

Şu anda Anastasiades’in göreve geldiğini söyleyen Talat, DİSİ’nin Annan Planı’na “evet” dediği gerçeğinin görüşmelere aktarılması halinde umutlu olunabileceğini söyledi.

 

“DAHA İYİ BİR DÖNEME GİRİLDİ”

 

Talat, yeni hükümetle ortaya çıkan iklimi değerlendirerek, çözüm isteyen bir Başbakan ile Dışişleri Bakanı olduğunu, bu çerçevede Kıbrıs sorununda daha iyi bir döneme girildiğini düşündüğünü belirtti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2013, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER