Pasportsuz girişe son!

KKTC’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler, yeni eğitim-öğretim dönemi için ülkeye pasaportla giriş yapacak.

Pasportsuz girişe son!

 

Pasaportu olmayanlara ise pasaport, öğrenci belgesi ve sağlık raporu temini için 90 gün süre tanınacak. KKTC’ye Türkiye’den gelen öğrenciler, pasaportla yaptığı işlemi iki yılda bir, diğer ülkelerden gelen öğrenciler ise her yıl yenileyecek.

 

90 GÜN SÜRE TANINACAK

 

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, uygulamayla ülkeye öğrenci olarak gelip, farklı işler yapanların engellenmesinin amaçlandığını söyledi. Eğitimdeki kalitenin de yükseleceğini belirten Öztürkler, “Pasaportu olmayan öğrenciyi Ada’ya almayacağız, demiyoruz. Onların önlerinde 90 günleri olacak” dedi.

 

KKTC’deki üniversitelerde 101 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. 101 bin öğrenciden 59 bininin Türkiye’den, 30 bininin diğer ülkelerden ve 12 bininin de KKTC vatandaşı olduğu belirtildi.

 

Daha önceki açıklamasında; Bakan Özyiğit;  kayıt kabul sisteminin hazırlanıp uygulamaya konulmasının ardından  “öğrenci takip sistemi”nin de hayata geçirileceğini, bu sistem üzerinde de bakanlık olarak ilgili kurumlarla çalışmaların devam ettiğini “Kayıt dışı çalışan ve sosyal sorunlara neden olan öğrencilerin önüne geçilmesi ve öğrenci kalitesinin arttırılması adına önemli bir adım atıldığını belirtmişti.. Ülkemizdeki yükseköğrenim faaliyetleri hepimiz için fırsat olduğunu belirten Özyiğit;. yurtdışından gelen öğrencilerin buraya sorunlar değil kazanımlar getirmesinin önemli olduğunu vurgulamıştı. 


Kaynak: kibrissondakika

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER