İskele’de yeni bir yaşam tarzı...

İskele Belediyesi 11. Etap yürüyüş ve bisiklet yolları projesi ilerliyor...

İskele’de yeni bir yaşam tarzı...

İskele Belediyesi, kentin planlı ve sağlıklı gelişimini sağlayacak yeni projelere imza atmaya devam ediyor. Kurum tarafından hazırlanmış olan kentsel tasarım projeleri esas alınarak sürdürülen çalışmalar kapsamında ilerleyen 2. Etap yürüyüş ve bisiklet yolları projesiyle, Sahil Düzenleme ve Rekreasyon Projesi ile yapımı tamamlanan 2km uzunluğundaki birinci etap yürüyüş ve bisiklet yollarının birleştirilmesi hedefleniyor. Kent sakinleri tarafından özlenen ve kabul gören çalışmalar,İskele Belediyesi öz kaynaklarından finanse edilmekte olup, kurumun personel ve makine parkı yanı sıra bölgede faaliyet gösteren özel sektör firmalarından Noyanlar Construction ve Caesar Resort’un makine desteği vermesiyle sürdürülüyor.

Proje yönetim biriminden verilen bilgiye göre, 1.2 km uzunluğundaki 2. Etap yürüyüş ve bisiklet yolları projesi kapsamında, güzergah üzerindeki b/arme menfezler ve korege boruların uzatılması, stabilize dolgu işleri, su ishale hatları yapımı, elektrik aydınlatma işleri, bordür yapımı, plentmiks mekanik ve asfalt işleri yapımı ve yeşil alanların yaratılması gerçekleştirilecek.

Kent içerisinde çağdaş bir kentin gereği olan alternatif ulaşımın sağlanmasının hedeflendiği projenin, şehre yeni bir imaj kazandırılmasının yanı sıra, bölgenin turizm potansiyelinin artırılmasına ve sosyal yaşamın güçlendirilmesine de hizmet edeceğine inanılıyor. Halk sağlığına ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ile çevrenin korunmasına da hizmet edecek uygulama, Kuzey Kıbrıs’ta sağlıklı bir yaşam biçimi yaratılmasını hedefleyen en kapsamlı uygulama olması açısından da önem taşıyor.

Bu konuda bir açıklama yapan Başkan Halil İbrahim Orun, İskele’nin, İskele Belediyesi önderliğinde, özel sektör ve sivil toplum örgütleri işbirliğinde sürdürülebilir bir gelişim gösterdiğine işaret etti. İskele’de ortaya konmakta olan pozitif enerjinin, tüm paydaşları bağlayan bir unsur olduğuna vurgu yapan Orun, şehrin barındırdığı potansiyelin stratejik planlara uygun olarak ortaya çıkarıldığını söyledi. Öz kültürünü yaşatan, bölgesel turizm potansiyelini ekonomik yaşama yansıtan ve nüfus yoğunluğunu artıran bir kent hedeflediklerini belirten Orun, bu amaç doğrultusunda tüm paydaşlarla kolektif bir çaba ortaya koyduklarını söyledi. İskele halkının duyarlılıklarına ve iradesine tüm kesimlerin saygı göstereceğine inandığını ifade eden Orun, markalaşırken sağlıklı bir yaşam biçimi yaratan İskele’ye, tüm halkı davet etti.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2013, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER