DENKTAŞ: "TC-KKTC GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI HAYATA GEÇMELİ

TÜRKİYE’DEN GELECEK TEKNİK HEYETLE GÖRÜŞMELER YARIN BAŞLIYOR

DENKTAŞ: "TC-KKTC GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI HAYATA GEÇMELİ

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, birçok şirketin vergi dairesine vereceği olduğunu, yapılandırma yapılarak “borcu yoktur” yazısı alabildiğini, Dome Hotel’in durumunun da bu olduğunu söyledi.

Denktaş, vergide muafiyetler konusunda kayıt dışılığın önüne geçmek adına bir uygulama  yapıldığını, yeni bir vergi yaratılmadığını, bu uygulamanın kayıt dışılığı önlemede yarar sağlayacağına inandıklarını dile getirdi. Denktaş, İhtiyat Sandığı’nın bu çalışmayı ret ettiğini, bu konuyu yetkililer ile görüşeceklerini belirtti.

Turizmde sıkıntının ana kaynağının Türkiye’de kriz nedeniyle halkın tedbirli davranması ve uçak seferlerinin azalması olduğunu, acentelerin de 90 milyon alacağı olduğunu dile getiren Denktaş, bunun nedeninin teşviklerin yüzde 70 Türkiye kaynaklı, yüzde 30 yerel kaynaklı olması olduğunu bunun ters dönmesi gerektiğini kaydetti.

Denktaş, rakamlar zamanında ödenmezse geç ödenmesinin bir anlamı olmayacağını söyledi.

388 milyonun geçen yıldan alacakları olduğunu belirten Denktaş, “Türkiye kaynaklı ödemeleri biz kendi kaynaklarımızdan ödemek zorundayız” dedi.

TÜRKİYE’DEN TEKNİK HEYET…

Denktaş, Türkiye’den gelecek teknik heyetle yarından başlayarak cuma güne kadar görüşme yapılacağını, Mali Protokolün imzalanmasıyla nakit akışının başlayacağını söyledi.

Denktaş önemli olanın parlak kitapçıklar hazırlamak değil, içeriğini uygulamak olduğunu dile getirdi.

“Hayat pahalılığı artışını Anayasaya rağmen ödemedik” diyen Denktaş, Merkez Bankası’ndan avans olarak alınan paranın ‘Bakanlar Kurulu kararı olmaksızın borçlanma’ olarak nitelendirilmesinin doğru olmadığını, borçlanma değil avans alındığını, Türkiye’den paranın gecikmesi halinde avans almaya devam edeceklerini ifade etti.

Denktaş, bu parayı kullanarak ödemelerin yapıldığını söyledi.

Güneye göre hangi alanlarda daha pahalı olduğunun araştırılacağını dile getiren Denktaş, güveni artıracak, maliyeti aşağı çekecek uygulamalar üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Denktaş, su projesi konusunda Türkiye’den yardım alınması gerektiğine inandığını söyledi.

Türk Lirası ile ticaret yapılması konularına değinen Denktaş, bu konuda görüşmelerini sürdürdüklerini kaydetti.

TC-KKTC Gümrük Birliği Anlaşması’nın hayata geçmesi gerektiğini dile getiren Denktaş, “Bu konuda üstümüze düşenler var, her ürettiğimizi belli standartlara ulaştırmamız gerekiyor” dedi.

Denktaş, buna yönelik ülkede standart enstitüsü kurulması gerektiğini belirtti.

Denktaş, elektriğe yönelik çoklu tarifenin Bakanlar Kurulu bilgisi dahilinde uygulamaya geçeceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER