Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Kurban Bayramı mesajı

Eroğlu: “Kıbrıs Türk Halkı çalışkandır ve kendisine imkan yaratıldığı zaman başarılı olacağının sayısız örneği vardır

  Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Kurban Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hedeflerinin, Mart ayında Birleşmiş Milletler gündemindeki 50’nci yılını dolduracak Kıbrıs konusunda, bir antlaşma ile sonuca ulaşmak olduğuna işaret ederek, “Bizler, hükümetimiz ve Anavatan Türkiye Hükümeti bu konuda tam bir görüş birliği içindeyiz” dedi.

 

“Rum komşularımızın niyeti varsa, Kıbrıs’ta var olan gerçeklerden hareketle  çözüme ulaşmak zor değildir. Ama eğer hala 1974 öncesine dönüşü hayal ediyorlarsa boşuna bize zaman tükettirmesinler” diyen Eroğlu, Kıbrıs’ta iki halkın referandumuna sunularak onaylanacak bir antlaşma ile yeni bir ortaklık kurulacağını belirterek şunları kaydetti:

 

“Bu olgu kendi içerisinde çok önemli mesajlar içermektedir ve herkes bu yadsınamaz olguyu doğru algılamalıdır. Onaylanacak söz konusu antlaşma Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olacaktır.”

 

“BAYRAMLAR ANLAMLARINA UYGUN KUTLANMALI...”

 

Eroğlu, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, milli ve dini bayramların anlamlarına uygun olarak kutlanması, bunun için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade ederek,

ne olursa olsun aradaki dargınlık ve kırgınlıkları geride bırakma olgunluğunun gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

KKTC’nin hukukun üstünlüğüne dayalı, demokratik bir ülke olduğunu ve her kesimin aynı konuda farklı görüşler ortaya koyabileceğine işaret eden Eroğlu,  bunu zıtlık ve kamplaşma için kullanmak yerine zenginlik olarak kabul edip yararlanmanın ülke ve halk için en doğrusu olacağını ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu mesajında şunları kaydetti:

 

“Milli ve dini bayramlar aynı duygu ve düşünce etrafında birleşen, işbirliği yapan topluluklar, halklar ve onların oluşturdukları yönetimler açısından büyük değer taşır. Dünya üzerindeki her devletin, her toplumun, her halkın kendi dini inanışına göre bayramları vardır. İslam dünyasının iki önemli dini bayramının da amacı birlik, beraberlik kaynaşmayı artırmak, kardeşlik, akrabalık, dostluk ve aynı değerleri paylaşım olgularını güçlendirmektir. Bu nedenle, milli ve dini bayramlarımızı anlamlarına uygun olarak kutlamamız, bunun için üzerimize düşenleri yapmamız gerekir.

 

Anayasamızda, temel hak ve özgürlüklerle biz vatandaşlara düşen ödevler geniş  bir şekilde yer almaktadır. Bu bağlamda, KKTC vatandaşları çağdaş normlara uygun bir şekilde din ve vicdan özgürlüğüne sahiptir ama halkımızın büyük çoğunluğunun laik devlet yapımız içerisinde İslam Dinini benimsediği de bir gerçektir.

 

İslam dininde kurban kesme belirli koşullara haiz Müslümanlar için farz kılınırken bunun, bizlerin fani birer canlı olduğumuz, Allah yolundan, güzelliklerden ve doğruluktan ayrılmamamız, dünya nimetlerini bunu düşünerek kullanmamız gerektiğini anımsatma amaçlı olduğu açıktır.”

 

Eroğlu söyle devam etti:

 

“Burada, dikkat edilmesi gereken nokta kesimlerin sadece kendilerinin çıkarlarını gözetmek yerine, kendilerini başkalarının yerine de koyarak toplumsal fayda için görüş ortaya koymaları, tutum belirlemeleridir.

 

Hepsinden önemlisi ise, hiçbir koşulda tartışmalarımızı, görüş ayrılıklarımızı, siyasi mücadelelerimizi, ait olduğumuz kesim adına yaptığımız hak arayışlarını birlik ve beraberliğimizi bozacak noktaya getirmemektir.

 

AZINLIK DURUMUNDAN DEVLET SAHİBİ HALK YAPAN DEĞERLER...

 

Unutmamalıyız ki bizleri azınlık durumundan devlet sahibi bir halk konumuna getiren bir birimize verdiğimiz değer, birlik beraberliğimize gösterdiğimiz hassasiyet, Atatürkçü çizgimiz  ve Anavatan Türkiye ile kurduğumuz güçlü bağlardır.

 

“KIBRIS TÜRK HALKININ GELDİĞİ GELİŞMİŞLİK SEVİYESİ YETERLİ GÖRÜLMESE DE KÜÇÜMSENEMEZ”

 

Kıbrıs Türk halkının geldiği gelişmişlik seviyesi yeterli görülmese de küçümsenemez. Benim ülke olarak daha ileriye gidileceğinden ise en küçük bir endişem yoktur. Kıbrıs Türk halkı çalışkandır ve kendisine imkan yaratıldığı zaman başarılı olacağının sayısız örneği vardır.”

 

ÜNİVERSİTELER

 

Cumhurbaşkanı, KKTC’nin en önemli başarılarından birinin üniversiteler olduğunu belirterek, “8 üniversitemizde öğrenim gören öğrenci sayımızın 60 bini aşması gurur vericidir” dedi.

 

Eroğlu şunları kaydetti:

 

 “Ülkemizdeki 3’ncü ülkelerden gelen öğrenci sayısı ise 10 bini geçmiştir. Anavatan Türkiye’den gelen 40 bine yakın gencimiz üniversitelerimizde okumaktadır. Dünyada nüfusu 300 bin dolayında olup da üniversitelerinde 60 bini aşkın öğrenci olan başka bir ülke yoktur. Üniversitelerimizdeki öğrenci sayısını 100 bine çıkarmak, üniversitelerimizin seviyesini daha da yukarılara çekmek vazgeçilmez hedefimiz olmalıdır”

 

“TURİZMDEKİ GELİŞMELER SEVİNDİRİCİ”

 

Mesajında turizmdeki gelişmelere de değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, şunları ifade etti:

 

“Turizmdeki gelişmeler de sevindiricidir. Ülkemize 2012 yılında gelen turist sayısı 650 bine yaklaşmıştır. Bu yılsonuna dek ülkemize gelmesi beklenen turist sayısı ise 700 bindir. Yapılacak çalışmalarla ülke olarak hedefimiz olan bir milyon turist sayısına varmamız şarttır.100 bin yatak kapasitesine ulaşmak, artan turizm gelirleri ile ülkemiz refah seviyesinin istediğimiz noktaya gelmesi hedefimize varabilmemiz için şarttır.”

 

Ülkeye gelecek öğrenciler ve turistler için, çevre temizliği ile trafik kazalarının önlenmesine büyük önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Eroğlu, “Bir başka üzerinde durmak istediğim  nokta da ülke insanının, özellikle de gençlerimizin uyuşturucu ve alkol bağımlılığından uzak tutulması için gayret gösterilmesi, hükümetimizle ilgililerin buna gereken ağırlığı vermesidir” dedi.

 

ANAYASAL DEĞİŞİKLİKLER, SİYASAL PARTİLER İLE SEÇİM YASASI...

 

Anayasal değişiklikler, Siyasal Partiler Yasası, Seçim ve Halk Oylaması Yasası, Meclis İçtüzüğü’nde değişlikler yapılması, Kamu Reformu’nun gerçekleştirilmesi konuları üzerinde, göreve başladığı günden bu yana önemle durduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, Meclisin yeni dönemde bu konularda gerekenleri yapacağına inandığını ifade etti.

 

KIBRIS KONUSU

 

Hedeflerinin, Mart ayında Birleşmiş Milletler gündemindeki 50’nci yılını dolduracak Kıbrıs konusunda bir antlaşma ile sonuca ulaşmak olduğuna işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:

 

“Bizler, hükümetimiz, Anavatan Türkiye Hükümeti bu konuda tam bir görüş birliği içindeyiz.Yıl sonuna kadar görüşmelerimizi yoğunlaştırıp 2014 yılı Mart ayında iki tarafta eş zamanlı referandumlar yapmak mümkündür. Hepimiz iyi niyetle,yapıcı bir anlayışla, sorumluluk bilinciyle en doğru olanın her konunun enine boyuna tartışıldığı Kıbrıs konusunu bir sonuca bağlamak gerektiği noktasındayız.

 

NİYET VARSA GERÇEKLERDEN HAREKETLE ÇÖZÜME ULAŞMAK ZOR DEĞİL

 

Rum komşularımızın niyeti varsa, Kıbrıs’ta var olan gerçeklerden hareketle  çözüme ulaşmak zor değildir. Ama eğer hala 1974 öncesine dönüşü hayal ediyorlarsa boşuna bize zaman tükettirmesinler.

 

Kıbrıs’ta iki halkın referandumuna sunularak onaylanacak bir antlaşma ile yeni bir ortaklık kurulacaktır. Bu olgu kendi içerisinde çok önemli mesajlar içermektedir ve herkes bu yadsınamaz olguyu doğru algılamalıdır. Onaylanacak söz konusu antlaşma Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olacaktır. Kimsenin bizlere tüm haklarımızı kaybedeceğimiz, ekonomik olarak sıfırlanacağımız bir düzeni çözüm diye dayatma hakkı yoktur. Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi bizim için esastır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın, Anavatan Türkiye’deki kardeşlerimizin, İslam Alemi’nin Kurban Bayramı’nı candan kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim.”

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2013, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER