Bedelli Askerlik yeniden düzenleniyor!

Askerlik Yasası'nda değişiklik öngeren öneri komitede

 Bedelli Askerlik yeniden düzenleniyor!

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, askerlik süresinin kısaltılması dahil bir dizi değişiklik öngören Askerlik Değişiklik Yasası Önerisi’ni görüşmeye başladı.

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman başkanlığında aynı partiden Fazilet Özdenefe Kürşat ve Ferdi Sabit Soyer, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) milletvekilleri Hüseyin Avkıran Alanlı ve  Fikri Ataoğlu, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili İzlem Gürçağ’ın katılımıyla toplanan Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, CTP Milletvekili Abbas Sınay’ın önerdiği Askerlik Yasası’ndaki değişiklikleri görüştü.

 

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Derviş Bozkurt, Ali Koruk ve Koray Uğurluay toplantıya davetli olarak katılırken, öneri sahibi CTP-BG Milletvekili Abbas Sınay ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler de toplantıda hazır bulundu.

 

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, yasa önerisiyle, “başka bir ülkede askerliğini yapmış olanların askerlik yapmak zorunda bırakılmaması; askerlik süresinin kısaltılması; 31 yaşından büyük olan, ülkede yaşayan ve bir şekilde askere gitmemiş olan kişilerin 2000 Sterlin ödeyerek 1 ay hizmet yapmak suretiyle hizmetini yerine getirmesi” gibi pek çok değişiklik öngörülüyor.

 

“ASKERLİK KONUSU ÜLKENİN GELECEĞİNİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR”

 

Yasa önerisinin genel gerekçesinde; askerlik konusunun çeşitli boyutlarıyla toplumun gündeminde olduğu, gençlerin ve dolayısıyla ülkenin geleceğini yakından ilgilendirdiği ifade edildi.

 

“İşsizliğin, beyin göçünün ve sosyo ekonomik sıkıntıların yaşandığı ülkemizde, askerlik konusuna rahatlama getirilmesi gençlerimize ve tüm topluma yararlı olacaktır” denilen genel gerekçede, askerlik konusunda yapılacak iyileştirmelerin, toplumsal huzursuzluğu ve mutsuzluğu giderme yönünde önemli bir adım olacağı belirtildi.

 

ÖNERİNİN İÇERİĞİ:

 

Yasa önerisiyle, başka bir ülkede askerliğini yapmış olanların, “zaten yeterli askeri disiplin ve eğitimi almış olduklarından veya askerlik bedelini ödemiş olduklarından” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde askerlik yapmak zorunda bırakılmaması; askerlik süresinin kısaltılması ve 31 yaşından büyük olan, ülkede yaşayan ve bir şekilde askere gitmemiş olan kişilerin 2000Stg ödeyerek 1 ay hizmet yapmak suretiyle hizmetini yerine getirmesi öngörülüyor.

 

Öneriyle yapılması planlanan diğer değişiklikler şöyle:

 

“49 yaşından büyük olanların her şekilde askerlikten ve bedelli askerlik için ücret ödemekten muaf tutulması.

 

Meslek lisesi ve iki yıllık yüksekokul mezunlarına özel olarak süre kısaltılması.

 

Özel statüde askerlik yapma hakkı olanlardan, anne veya babasından biri 90 günden fazla ülkede kalanların hakkını kaybetmemesi, bunun yerine anne ve babası birlikte 90 günden fazla ülkede kalanların bu haktan yararlanamaması.

 

Lisanslı ve profesyonel sporcuların 9 yıl yurt dışında kalmak şartıyla 6000 İngiliz Sterlini ödeyerek bedelli askerlik yapabilmesi.

 

Yedek subay olarak askere gittikten sonra doktoraya hak kazananların bedelli askerlikten yararlanmak veya kalan askerlik süresini doktora bittikten sonra yapmak üzere serbest bırakılması.

 

Geçici maddede 60 gün olarak yer alan fakat yasanın içeriğinde 90 gün olarak belirtilen, bedelli askerlik için ülkede kalma süresinin, geçici maddede de 90 güne çıkarılması.

 

1 Ocak 2009 tarihinden önce ülkeden ayrılıp yabancı ülkeye gidenlerin, saklı, yoklama kaçağı, bakaya veya firar durumuna düşmeseler bile bedelli askerlikten yararlanabilmesi”

 

Öneriyle, “Yasanın amacına derhal ulaşabilmesi için”, halen askerde olanların, özel statü ve bedelli askerlik hakkı kazananların ve bedelin birinci kısmını ödeyenlerin de bu yasadan yararlanması da öngörülüyor.

 

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, yasa önerisi ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantıda ele almaya devam edecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 21:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER