Bahar geldi, Kıbrıs yeşile büründü…

Kuş ve kelebek cenneti

Bahar geldi, Kıbrıs yeşile büründü…

Badem ağaçları gelin gibi beyaza büründü, uçuşan kelebekler ve cıvıl cıvıl kuşlar, Kıbrıs adasının en güzel olduğu ilkbaharın müjdesini verdi. Rengarenk papatyalar, laleler ve yüzlerce çeşit çiçek  Kuzey Kıbrıs’ı bir cennete çevirdi.

 

Kıbrıs adasının en güzel mevsimi İlkbahar Mart ayının gelmesiyle birlikte merhaba dedi. Her renkten çiçeklerin süslediği adada, badem ağaçları gelin gibi beyaza büründü. Bahar aylarında kazayağı, hostes, karadiken, ayrelli veya gonnara toplamaya alışkın olan Kıbrıslılar, bahar havasını fırsat bilerek kendilerini ovalara, kırlara bıraktılar. Özellikle hafta sonları yol kenarlarında ayrelli ve nergis satan köylüler ve çocuklar bir nevi baharın habercisi oldular.

 

Kırlar rengarenk çiçeklere büründü
Kıbrıs baharının unutulmaz çiçekleri Sarıpapatyalar kırları sarı bir halı gibi kapladılar. Kasım ayında sararan, sonbaharda gelecek ilkbaharın ilk müjdesini veren çiçeklerden mis kokulu yabani mersinler de adanın en güzel özellikleri ve güzellikleri arasında bulunuyor. Mart ayından Nisan ayına kadar açan ve sonra kuruyan medoş laleleri, bahar bitkileri içinde en ilgi çekeni... Nemli ve yüksek yerleri süsleyen  Dağ Laleleri kırmızı, pembe, leylak renkli ve mavimsi mor renkli halleriyle  doğaseverleri mutlu etmeye yetiyor. Şimdi ise arpa çiçekleri bir örtü gibi yayılmaya hazır yeşil kırlar üzerinde.

 

Kuş ve kelebek cenneti
Çiçeklerle birlikte, kelebeklerde kendilerini bu güzel bahar aylarında gösterdiler. Siz yürüdükçe, onlarında size eşlik ederek, uçuştuklarını fark edersiniz. 52 farklı tipte 5’i epidemik olmak üzere, Kuzey Kıbrıs’ta bulunurlar. İlkbahar ayları, kuş izlemek için de en güzel zamanlardır. Kuzey Kıbrıs’ta 350 ırk, 46’sı yerli, 7’si alt ırk olmak üzere çok çeşitli kuşlar bulunuyor. Geçitköy, barajgölü  nehire çok yakındır, burası kuşların etrafını çevrelemiş çok güzel bir su kaynağıdır. Burada, Squacco, Herons, Purple, Warbler, Great Reed, Little Crake, Bittern, Bonellis ve Eagle gibi ırklar bulunur.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2013, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER