Atun: "Türkiye'den gelecek verimli suyla kurak topraklar hayat bulacak"

Toplam boru hattı 107 kilometre

Atun:

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye’den gelecek verimli suyla KKTC’nin kurak topraklarının hayat bulacağını söyledi. Atun, Türkiye ve KKTC’nin deniz altı kabloyla elektrik bağlantısı projesi üzerindeki çalışmaları sonucunda iki ülke arasında önümüzdeki günlerde yeni bir protokol imzalanacağını belirtti.

Atun, “Böylece ekonomi, daha ucuz maliyetli, daha rekabet edebilir hale gelecek. Bu büyük projeyi gerçekleştiren Bakanlar Kurulu’nun bir üyesi olmaktan duyduğum onuru, bugün sizlerle olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum” dedi.

Atun, Anamur’daki “KKTC Deniz Geçiş İsale Hattı ile Türkiye Tarafı Kara Yapıları ve KKTC Tarafı Kara Yapıları”nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, projenin, iki ülkenin işbirliğinde çok önemli bir adım olacağını söyledi.

KKTC’nin geçmişte yaşadığı ekonomik kayıpları telafi edeceğini ve kararlı politikalarla son derece önemli noktalara taşınacağını belirten Atun, Türkiye’den gelecek verimli suyla KKTC’nin kurak topraklarının hayat bulacağını kaydetti.

Atun, “KKTC’nin turizm ve tarım sektörleri, daha düşük maliyetle, daha iyi rekabet edebilir hale gelecek. Ülke ekonomisinin kalkınması, halkın refah gücünün artması sağlanacak” dedi.

Tüm bunların KKTC ile Türkiye’nin ortak vizyonunun ürünü olduğunu belirten Atun, KKTC’nin artık karada ve denizde petrol ve gaz arayan ülke konumuna geldiğini söyledi. Atun, bu büyük projelerin tüm bölgeye istikrar ve değer kazandıracağını belirtti.

Sunat Atun, su ve enerji nakil projelerinin devamında iki ülkenin ortak vizyonunun bölge barışına da önemli katkıda bulunacağını vurguladı.

Atun, bölgede önemli sorun olan enerjinin, yoksunluğu yaşayan coğrafyadaki diğer ülkelerin de sorunlarına çözüm bulacağına inandığını kaydetti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, verimli suyun KKTC’de meydana getireceği bereketin fazlasının Türk halına da nasip olması dileğinde bulundu.

Eroğlu

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da konuşmasında, muhteşem bir tesisin üçüncü temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, hayırlı olmasını diledi.

75 milyon Türk vatandaşı gibi Kıbrıs’la gönül bağı olduğunu ifade eden Eroğlu, “Bu projeye emeği geçen biri olarak guru duyuyorum. Kıbrıs bizim canımız, ne yapsak azdır” diye konuştu.

Eroğlu, öğrenci olduğu 1960’lı yıllarda Afyon’da “Kıbrıs bizim canımız, feda olsun kanımız” sloganıyla mitingler yaptıklarını, bugün de aynı sloganla ne gerekirse yapacaklarını söyledi.

1974’te de subay olarak Kıbrıs ile gönül bağı yaşadığını kaydeden Veysel Eroğlu, 1996’da da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, kendisinin de İSKİ Müdürü olduğu dönem Adalara su götürdükleri sırada Kıbrıs’tan “bize de su getirin” diye bir telefon aldıklarını ve bunun üzerine Erdoğan’ın “Zamanı gelince olur, niye olmasın” dediğini anlattı.

Eroğlu, 2007’de Erdoğan’ın “Kıbrıs’ı unuttun mu?” diye sorduğunu ve projenin 7 Mart 2011’de başlatıldığını kaydederek, “7 Mart 2014’te saat 12.59’da suyu KKTC’ye götüreceğiz” diye konuştu.

Veysel Erdoğan, yılda 700 metreküp suyu olan Dragon çayının çok verimli olduğunu ve 130 milyon metreküp suyun Alaköprü barajında biriktirileceğini belirterek, yılda 75 milyon metreküp suyun Girne Geçitköy barajına aktarılacağını söyledi.

Toplam boru hattı 107 kilometre

80 kilometresi denizde toplam 107 kilometrelik hatla suyun KKTC’ye götürüleceğini ve yeni bir gönül bağı kurulacağını ifade etti.

“Bu su Kıbrıs’a hayat verecek” diyen Veysel Eroğlu, Türkiye hükümetinin sadece su değil, elektrik de götüreceğini bildirdi.

Eroğlu, 10-15 gün sonra Kıbrıs’a gelerek sulama sistemlerini ve ormancılık, zeytin, narenciye, badem, keçiboyunuzu konularında bir eylem planı başlatacaklarını söyledi. Eroğlu, bunu yakında Başbakan İrsen Küçük ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la birlikte açıklayacaklarını ifade etti.

Eski DSİ mensubu

Eski bir DSİ mensubu olan Başbakan İrsen Küçük’ün bu projede yer almasından da ayrıca gurur duyduklarını söyleyen Eroğlu, yaptıkları çalışmalarla KKTC’de 65 bin, Anamur’da ise 40 bin dekarlık alanın sulanacağını bildirdi.

Mersin’e 3.5 katrilyonluk yatırım yaptıklarını açıklayan Eroğlu, bölgede yapılacak barajlar ve sulama projeleri hakkında da bilgiler verdi ve Mersin’de 19 gölet yapılacağını söyledi.

Projenin her ay bütün safhalarının dikkatle kontrol edildiğini ve 7 Mart 2014’te tamamlanması için çalıştıklarını kaydeden Bakan Eroğlu, projeye emek veren herkese teşekkür etti.

 


 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2012, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER