22. Gazimağusa Çocuk Festivali başladı

İlk etkinlik mektup yazma yarışması yapıldı

  22. Gazimağusa Çocuk Festivali başladı

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından bu yıl 22.’si düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali Mektup Yazma Yarışması’yla başladı. Her yıl olduğu gibi hem Gazimağusa hem civar bölgelerden öğrencilerin katıldığı 18. Mektup Yazma Yarışması’na ikinci merkez olarak Yeni Erenköy bölgesinden de katılım oldu. Gazimağusa’da Namık Kemal Lisesi’nde ve Erenköy’de ise Yeni Erenköy Lisesi’nde saat 14:30’da başlayan etkinlik için ilkokul 3. sınıftan 12. sınıfa kadar 500 öğrenci “Mutluluk sizin için nedir? Sizi mutlu eden şeyler nelerdir? konusunda  kalem oynattı. Bu yıl 31 Mart-1 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek 22. Gazimağusa Çocuk Festivali, birbirinden renkli etkinliklerle bu yıl da binlerce çocukla buluşacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp Namık Kemal Lisesi’nde basına yaptığı açıklamada, 22. Mağusa Çocuk festivalinin ilk etkinliğinin yapıldığını, festivalin, süresi ve organizasyondaki profesyonelliği ile adanın en büyük ve en kurumsal çocuk festivali olduğunu ve belediyenin sosyal belediyecilik alanında yerel yönetimlere kazandırdığı önemli ilklerden biri olduğunu belirtti. Her yıl 3 bini aşkın çocuğun değişik etkinliklere katıldığı festivalde çocukları yarıştırmak yerine onlara özgüvenini ve yazım alanındaki yeteneklerini geliştirecek olanaklar sunmayı amaçladıklarını, festivalin sivil toplum örgütü olan Mağusa Kültür Derneği ile belediyenin önemli bir işbirliğinde yapıldığını kaydetti. Organizasyonda emeği geçen Mağusa Kültür Derneği eğitmenlerine teşekkür eden Kayalp, verilen çabaların ileride topluma yönetim alanlarına yansımasını ve kaliteli bireylerin yetişmesi dileğinde bulundu.

Mağusa Kültür Derneği başkanı Esen Beyköylü  de konuşmasında, dernekleri ile Gazimağusa Belediyesi’nin ortaklaşa düzenledikleri festival ile gençlere hizmet vermekten onur duyduklarını, gençlerin gelişimine olumlu katkıda bulunmayı amaçladıklarını, bu yıl 18. Mektup Yazma yarışmasının biri Mağusa’da Namık Kemal Lisesi’nde diğeri de Yeni Erenköy Lisesi’nde olmak üzere 2 merkezde yapıldığını söyledi.

 

Festival kapsamında, 19 Nisan’da 2. Tarih Avcıları Yarışması, 26 Nisan’da 17. Resim Çizme Yarışması, 20-24 Mayıs tarihlerinde Resim–Mektup Ödül Töreni ve Sergisi ve MKD Yetişkinlerle Kültürümüzü Yaşatalım ve MKD Karikatür Sergileri, 26 Mayısa’ta 9. Uçurtma Şöleni, 31 Mayıs’ta 14. Dans Buluşması, 2 Haziran’da ise Çocuk Festivali Yürüyüşü ve Gösteriler yer alacak.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER