“Herkesin yargıda hakkını aramasına saygı duyuyoruz. Sayın İrsen Küçük eğer istinafa gidecekse bu onun en tabii hakkıdır. Biz yine yargımıza güveniyor ve en adaletli kararı vereceğine inanıyoruz.Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan adayı  Ahmet Kaşif, “UBP Genel Başkanlık sorununun Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin verdiği karara uygun bir şekilde gelecek hafta sonu yapılacak ikinci tur oylama ile artık çözülmesi gerektiğini” savundu.

Kaşif,  yazılı açıklama yaparak, “ UBP’yi, ülkeyi, halkı düşünen herkesin artık ikinci tur yapılması zamanının geldiğini haykırmakta olduğunu”  savunarak, “ bu sese kulak verilmelidir! Nerden çekiniliyor? Kararı UBP delegesi verecek ve kazanan etrafında kenetlenip ülkeye hizmet edeceğiz. Bunu ne kadar erken yaparsak hem partiye ve ülkeye o kadar iyilik yapmış oluruz” dedi. Ahmet Kaşif, şunları savundu:

“Herkesin yargıda hakkını aramasına saygı duyuyoruz. Sayın İrsen Küçük eğer istinafa gidecekse bu onun en tabii hakkıdır. Biz yine yargımıza güveniyor ve en adaletli kararı vereceğine inanıyoruz.

Ancak biz,bu kadar net bir mahkeme kararı ortada duruken partimiz ve ülkemiz açısından ikinci tur oylama tarihini daha fazla geciktirmenin ne partiye ne de ülkeye bir yarar sağlamayacağı görüşündeyiz.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi ara emri davası ile esas davada, Yüksek Mahkeme de ara emrinin istinafında UBP tüzüğünün Genel Başkanlık seçimi ile ilgili maddesini yorumlayarak net  tavılarını ortaya koymuşlar ve bizleri haklı bulmuşlardır.

Bize göre iddialar ve bulgular aynıyken söz konusu üç mahkeme kararının ardından dördüncü ve beşinci kez konuyu mahkemeye taşımak sadece partimize ve ülkemize vakit kaybettirmektir.

Mahkeme kararına göre şu anda UBP’nin Genel Başkanı resmen yoktur. Teammüllere göre Başbakanlar parti genel başkanı olduğuna göre hangi noktada olduğumuz ortadadır. UBP Genel Başkanı’nı 10 gün içinde delegemizin hür iradesi ile tartışmasız bir şekilde  belirlemek mi daha doğrudur, süreci oyalamaya yönelik taktikleri gündeme getirmek mi doğrudur? 

Ülkedeki ciddi sorunlar çözüm beklerken UBP’nin Genel Başkan sorunu ile uğraşması artık halkımızı da delegemizi de sıkmaktadır. Bizler Kıbrıs Türk Halkı’nın önünde yepyeni ufuklar açmak, Anavatan Türkiye ile  istişare ve uyum  içinde ülkemizin gelişmişliğini, halkımızın refahını artıracak projeleri hayata geçirmek için çaba sarf etmek istiyoruz.Umarız inattan, zorlamalardan vazgeçilir ve aklı-selim yoluna gelinir.Takdir, UBP delegeleri ve halkımızındır.”