Namık  Kemal Lisesi’nde Edebiyat Öğretmeni İlknur Işıl Türkmen’in hazırladığı Kültür ve Sanat etkinlikleri programı çerçevesinde okuduğu, öğrencilik hayatının geçtiği ( 67-72 ) gazeteiliğe başladığı ( 68 ) mezun olduğu ve çalışma hayatının ( NKL Yurtları sorumlusu ) 31 yıl geçtiği ( 79 – 2010 ) Namık Kemal Lisesi’nde ağırlandı.

İsmet Ezel kendi okulunda ve öğrencilik yıllarının geçtiği sıralarda yeni nesillere kendini  anlattı.

Müzik salonundaki sohbette Ezel NKL  ve Mağusa Mücahitler  Bandosu’ndaki çalışmaların bu odada 69 - 73 yıllarında büyük hız kazandığını o yıllarda Cumartesi bayrağın önce NKL avlusunda sonra da NK meydanında göndere çekildiğini ve Pazar akşamı da indirildiğini söylerken her Salı Akkule girişindeki 28 Ocak Meydanı’nda ve her Perşembe ise NK meydanında halka moral konseri verdiklerini söylerken keşke şimdi de NKL ‘nde bir bando olsaydı dedi.

Gençler İsmet Ezel’in fotoğraflarla desteklenen otobiyografisini ve meslek yaşamını büyük bir ilgi ile izledikten sonra meraklı sorularını yönelttiler.

Ezel “ Adana’da doğdum Konya’da sünnet oldum,Mağusa’da ve şimdiki adıyla Gazimağusa yaşadım İstanbul’da gazetecilik halkla ilişkiler okudum” dedi.

İstanbul^da okurken ilk göz ağrım Halkın Sesi gazetesinin de muhabirliğine devam ettim  dedi. 

İsmet Ezel soruları cevaplayıp anılarını tekrar  anlatarak duygulu anlar yaşandı.

1972 li yıllarda NKL orkestrasının ilk kez Milliyet gazetesi liselerarası müzik yarışmasına katılımını gazetenin dış ilişkiler sorumlusu rahmetli Uzman Sağlık ile yaptığı yazışmayı ve ilk kez Adana elemelerine ardından da İstanbul finaline katılımı sağladığını ve bu geleneğin bu güne dek geldiğini önümüzdeki günlerde NKL Orketrasının yine İstanbul’a gideceğini açıkladı.

Yine bir ilk olan ve İstanbul’daki üniversite yıllarından sınıf arkadaşı olan Tekirdağlı Abdullah Güneş sayesinde 1977 yılında ilk kez Tekirdağ NKL nin adaş okul olarak otobüsle Tekirdağ’dan Mağusa’ya geldiğini ve Şubat yarı yıl tatili yaptığını ve bu adaş okul kaynaşmasının ilk tohumunun o yılda atıldığı ve bu yıllara geldiğini açıkladı.

Yurt idareciliği yıllarında da ilkler yaptığını  ve kız – erkek yurtlarının ilk kez birlikte 1979 yılında yeni yıl ve veda balosu yaptığını ilk kez yurtlar arasında spor karşılaşmalrı olduğunu açıkladı.

 Sohbet ortamının sonunda öğrenciler İsmet Ezel’e küçük bir anı hediye edip birlikte fotoğraflar çektirdiler..