Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, İskele ve Girne kıyılarında görülen kirlilikle ilgili açıklama yaptı. Mayıs 2013'ten bu yana Gazimağusa ve Girne bölgelerinden gelen ihbarlar üzerine yapılan araştırmalar sonucunda, sahil ve kıyı şeridinde yer yer sarı kısımların görüldüğü tespit edilmişti. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde deniz suyu numunelerinde herhangi bir sentetik boya veya kimyasal maddeye rastlanmamıştır.

Daire, bu kapsamda yapılan analizlerle ilgili açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: Deniz suyu numunelerinde yapılan analizler neticesinde suda çözünmüş herhangi bir sentetik boya veya kimyasal maddeye rastlanmamıştır. Yapılan mikroskobik incelemelerde deniz canlılarından bazılarının üreme organlarının görüldüğü ve mevsimsel sıcaklık değişimleriyle kaynaklı olarak bu canlıların salgıladığı sıvılar olduğu belirtilmiştir. Ayrıca, mevsimsel sıcaklıkların değişiminden kaynaklı olarak derelerin denize döküldüğü kısımlarda fitoplankton gibi basit canlıların yaşamsal hareketleri olabileceği ve bu durumun insan sağlığını olumsuz etkileyecek bir etki alanına sahip olmadığı vurgulanmıştır.

Avustralya'da AVM'de saldırı: Ölü ve yaralılar var Avustralya'da AVM'de saldırı: Ölü ve yaralılar var

1 Nisan 2024 itibarıyla benzer durumların yeniden yaşanması üzerine, Daire gerekli girişimleri hızlıca başlatmıştır. Bu kapsamda, ilgili bölgelerden deniz suyu numuneleri alınarak analiz edilmek üzere Doğu Akdeniz Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi Laboratuvarına teslim edilmiştir. Analiz sonuçları ve konuyla ilgili gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır.