İngiltere, 4 Temmuz'da seçime hazırlanırken, İngiltere İşçi Partisi Barking milletvekili adayı olarak seçime katılacak Kıbrıslı Türk Nesil Çalışkan için de heyecan dorukta. Kıbrıslı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Londra’nın Enfield bölgesinin,  Belediye Başkanlığını yapan Çalışkan’ın çok büyük bir sürpriz olmaması halinde İngiltere Parlamentosu’na girmesi bekleniyor.

Nesil Caliskan Use

Kıbrıs Türk Gençlik Birliği İngiltere (KTGBİ) Başkanı Nafia Horozoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Nesil Çalışkan'ın seçilirse, ilk Kıbrıslı Türk kadın milletvekili olarak tarihe geçeceğine vurgu yaptı. Çalışkan, bunun İngiltere'deki diaspora ve Kıbrıslı Türkler için dönüm noktası olacağının altını çizdi.
Horozoğlu, her zamankinden daha fazla birlik ve dayanışmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, "Nesil Çalışkan'nın seçilmesi, Kıbrıslı Türk diasporasının ve topluluğunun İngiltere'deki varlığını güçlendirecek ve sesini daha etkin bir şekilde duyurmasını sağlayacaktır." dedi. Horozoğlu, İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türklere destek çağrısında bulundu.

Limasol'da İsrailli kadına ait şirket binası kurşunlandı Limasol'da İsrailli kadına ait şirket binası kurşunlandı

Nafia Horozoğlu'nun paylaşımı şöyle:

"İngiltere'de 4 Temmuz'da yapılacak olan genel seçimde, 2018'den beri Enfield Belediye Lideri olarak görev yapmakta olan Kıbrıslı Türk Nesil Çalışkan, Londra'nın Barking bölgesinden İşçi Partisi milletvekili adayı olarak gösterildi.

Nesil Çalışkan’nın aday gösterildiği bölge ise, güvenli bir İşçi Partisi koltuğu olarak görülüyor.

Nesil Çalışkan, seçilirse İLK KIBRISLI TÜRK KADIN milletvekili olarak tarihe geçecek. Bu, İngiltere'deki diaspora başta olmak üzere Kıbrıs Türkler için büyük bir başarı ve dönüm noktası olacaktır.

1917 yılında farklı sebeplerle Kıbrıslı Türklerin göç maceraları başlamıştı; Türkiye'ye, Kanada'ya, Avustralya'ya ve İngiltere'ye. Kıbrıs Türk diasporası hepimiz için büyük bir önem taşıyor. Kendim gibi, Nesil Çalışkan gibi İngiltere'de büyüyen Kıbrıslı Türkler, küçüklüğünden beri Kıbrıslı Türklerin göç hikayelerini dinleyerek büyüdü. Ekonomik, sosyal, dil ve ötekileştirme gibi zorluklarla mücadele ederek büyüklerimiz İngiltere'de yer edindiler. Şimdi ise ilk Kıbrıslı Türk kadın milletvekilimizi çıkarmak üzereyiz.

Her zamankinden daha fazla birlik ve dayanışmaya ihtiyacımız var. Nesil Çalışkan'a destek olmak, geçmişimize ve geleceğimize sahip çıkmak demektir. Nesil Çalışkan'ın seçilmesi, Kıbrıs Türklerin İngiliz siyasetinde yer edinme ve kazanma umudunu artıracaktır.

Nesil Çalışkan, İngiltere Parlamentosu'nda Kıbrıslı Türk kökenli ilk kadın milletvekili olarak seçilebilme potansiyeline sahip önemli bir adaydır. Cyprus Today ile yaptığı röportajında, Kuzey Kıbrıs ile İngiltere arasında doğrudan uçuşları desteklediğini açıklaması, Kıbrıslı Türk toplumu için büyük bir önem taşımaktadır.

Çalışkan'ın bu açıklaması, yıllardır izole edilen ve hakları sık sık ihlal edilen Kıbrıslı Türkler için umut verici bir adım olarak değerlendirilmelidir. Özellikle, İngiltere'deki diaspora için Kuzey Kıbrıs'a doğrudan uçuşların sağlanması, kültürel ve ekonomik bağların güçlenmesine katkı sağlayabilir.

Ayrıca, Çalışkan'ın destek açıklaması, üst düzey İngiliz politikacılarının da desteğini almış olmasıyla daha da önem kazanmaktadır. Eski İşçi Partisi Dışişleri Bakanı Jack Straw ve eski Muhafazakar Parti başkanı ve mevcut milletvekili Iain Ducan Smith gibi 50’den fazla isimlerin desteği, Çalışkan'ın siyasi etkinliğinin ve politikalarının geniş bir kabul gördüğünü göstermektedir.

Sonuç olarak, Nesil Çalışkan'nın seçilmesi, Kıbrıslı Türk diasporasının ve topluluğunun İngiltere'deki varlığını güçlendirecek ve sesini daha etkin bir şekilde duyurmasını sağlayacaktır.

Geçmiş yıllarda İngiltere'de Kıbrıslı Türk kökenli ilk milletvekili Richard Saladin Hickmet olmuştu. Mesleği avukatlık olan Hickmet, 1983-1987 yılları arasında Glanford and Scunthorpe bölgesini temsil etmek üzere Muhafazakâr Parti milletvekili olarak görev yapmıştı. İngiltere Lordlar Kamarası'nda ise ilk ve tek Kıbrıslı Türk üye ise Baroness Meral Hussein-Ece'dir. Daha önce Liberal Demokrat belediye meclisi üyesi olan Meral Hussein-Ece, Lordlar Kamarası'na Haziran 2010'da atanmıştı.

Mevcut durum ve gerçekleşecek olan seçim, uzun yıllar sonra Nesil Çalışkan'ın milletvekili seçilme olasılığının farklı bir senaryo oluşturacağı anlamına gelmektedir. Çalışkan artık üçüncü ve dördüncü nesil Kıbrıslı Türkler için bir öncü olacak. Ona destek vermek, Kıbrıslı Türklerin hakları, çıkarları ve kültürel mirası için atılmış önemli bir adım anlamına gelmektedir. Seçilmesi durumunda, İngiltere siyasetinde Kıbrıslı Türklerin daha fazla temsil edilmesi ve toplumsal entegrasyonunun artması umuduyla, destek vermek bizim asli görevimizdir. Ve en önemlisi, yeni nesillerin siyasette söz sahibi olması için bir umut olmaktan öteye geçiyor…

Başarılar Nesil Çalışkan"

Editör: North Cyprus UK Yönetici2