İngiltere'de bir günde 50 binden fazla Kovid-19 vakası görüldü

İngiltere'de bir günde 50 binden fazla Kovid-19 vakası görüldü

Birleşik Krallık’ta son 24 saatte 53 bin 135 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası görülmesiyle salgın sırasındaki en büyük günlük artış kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre vaka sayısı, bir önceki güne oranla yaklaşık yüzde 20 arttı. Can kaybının 414 arttığı ülkede ölü sayısı 71 bin 567'ye yükseldi.

Halk Sağlığı Kurumu Danışmanı Dr. Susan Hopkins, ülkede vakaların benzeri görülmemiş seviyelere ulaştığını belirterek, "Bu durum, özellikle hastanelerimizin yoğunluğu göz önüne alındığında aşırı derecede endişeye yol açıyor" dedi.

Üçüncü kez ulusal karantina isteniyor

Öte yandan uzmanlar, hastanelerinin ilk dalgaya oranla daha fazla hastaya müdahale etmek zorunda olduğuna dikkati çekerek, olası bir felaketin önlenmesi için üçüncü kez ulusal çapta karantina ilan edilmesini istiyor. 

Hükümete bağlı Yeni ve Gelişmekte Olan Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (NERVTAG) üyesi Profesör Andrew Hayward, vakalardaki artışın ana nedeni olan virüsün daha hızlı yayılan türüne karşı daha sıkı önlemler alınması gerektiğini belirtti. 

Hastanelerde ilk dalgaya oranla daha fazla hasta var 

71 bin 567 can kaybı ile Avrupa'da İtalya'dan sonra en çok Kovid-19 can kaybının görüldüğü ülkede, virüsün yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türü ortaya çıkmıştı. 

Bu durum vaka sayılarına olumsuz yansırken, hastanelerde Kovid-19 tedavisi görenlerin sayısı, dün ilk dalgadaki en yüksek hasta sayısı olan 18 bin 974'ü geride bırakarak 20 bin 426'ya çıkmıştı.

Birçok ülke Birleşik Krallık ile olan sınırlarını kapatmıştı.

Yeni tür başka ülkelere de sıçramıştı.

Independent Türkçe

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER