Alithia gazetesi, Birleşik Krallık’taki “Ulusal Kıbrıs Federasyonu”nun, 4 Temmuz’da ülkede yapılacak seçimler ışığında büyük İngiliz partilerinden federal çözüme destek mesajları aldığını yazdı.

Gazete  Muhafazakâr Parti lideri Richard Holden ile Avrupa Gölge Bakanı Steven Doughty’nin Birleşik Krallık’taki “Kıbrıs” toplumuna gönderdiği mesajlara yer verdi.

Habere göre Muhafazakâr Parti lideri Richard Holden, “Kıbrıs” toplumuna yönelik gönderdiği video ses kaydında, Muhafazakâr Parti’nin her zaman için “Kıbrıslıların” Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına destek verdiğini vurguladı.

Holden, çözümün BM kararları temelinde, iki kesimli iki toplumlu federasyona dayalı olması gerektiğini de vurguladı.

Holden açıklamasında ayrıca Güney Kıbrıs’a sürekli destek veren Kuzey Londra Milletvekili Teresa Viliers’in çalışmalarına vurgu yaptı.

Taçoy: “Sadece UBP genel başkanlığına değil, başbakanlığa da aday oldum” Taçoy: “Sadece UBP genel başkanlığına değil, başbakanlığa da aday oldum”

İşçi Partisi adına mesaj gönderen Avrupa Gölge Bakanı Steven Doughty,  iki ülke arasındaki yakın, tarihi ve stratejik bağlardan dolayı dinamik “Kıbrıs” toplumundan gurur duyduklarını ifade etti.

İşçi partili bir  hükümette bunun gelişmesi için çalışacaklarını ifade eden Dougty, olası bir İşçi Partisi hükümetinin, Kıbrıs sorununa, iki kesimli iki toplumlu federasyona dayalı bir çözümün bulunması için çalışacağını da belirtti.

Editör: North Cyprus UK Yönetici2