Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, narenciyedeki yeşillenme hastalığıyla ilgili Meclis kürsüsünden açıklamada bulundu.

Çavuş, cam köse böceğinin meserya olmak üzere birçok bölgede görüldüğünü kaydetti.

KKTC’de yeşillenme hastalığı olmadığı konusuna da değinen Hüseyin Çavuş, Limasol’da böceğin ve hastalığın görüldüğünü söyledi.

Hastalıkla mücadele edilmesi gerektiğini ifade eden Çavuş, Bakan olarak üründen önce Güzelyurt’taki ağaçları önemsediğini söyledi. Bu konuda bir ekip kurduklarını ve ülke genelinde saha takiplerine başladıklarını ifade eden Çavuş, Dörtyol ve Alaniçi’nde böceğin görüldüğünü dile getirdi.

Enginar ürünü zamanında bu sürecin başladığını belirten Çavuş, denemeler yaptıklarını, fümigasyon uyguladıklarını ve enginarın önünü açtıklarını anlattı.

“BÖCEĞİN İNCELENMESİ İÇİN TÜRKİYE’DEN EKİP GELİYOR”

Emekli Korgeneral Ömer Paç’a tütünleri veren Bülent Mayın ve Mehmet Ürüncüoğlu teminatla serbest! Emekli Korgeneral Ömer Paç’a tütünleri veren Bülent Mayın ve Mehmet Ürüncüoğlu teminatla serbest!

Çavuş, hastalık sonucu çıkan böceğin incelenmesi için Türkiye’den gelecek ekip ile virüsün yayılıp yayılmayacağı konusunda çalışmara başlanacağının altını çizdi.

“BUGÜN AZERBAYCAN’A DÖRDÜNCÜ PARTİ NARENCİYE GİDİYOR"

Türkiye ile yapılan görüşmelerde, naranciye ürünündeki ticareti kolaylaştırıcı adımların atıldığını ve bugün Azerbaycan’a transit geçişi ile narenciye satışının yapıldığını söyledi.

ÇAM KÖSE BÖCEĞİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Fide Kürşat’ın yerinden çam kese böceğiyle ilgili sorusu üzerine Bakan Çavuş, geçmişte beş yıl ilaçlandıktan sonra çam kese böceğinin biteceğinin söylendiğini ve bunun yapıldığını ifade ederek, “Bitti mi? Bitmedi” dedi.

Mücadeleyi genişleterek, devam ettirdiklerini, haritalandırma yaptıklarını kaydeden Çavuş, ilaçlama noktasında harekete geçtiklerini söyledi.