Hasan KARLITAŞ

   Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından “Hellim Nor ve Gulliri Çörek Yapımı” atölyesi düzenlendi. 

   LAÜ öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği atölye çalışmasında, uygulamalı eğitim Lefke Turizm Derneği Yönetim Kurulu üyesi, Doğancı (Elye) sakini Ayşe Destebanoğlu Erzeybek tarafından verildi.  

Angolem Şarap Evi Angolem Şarap Evi

   Erzeybek, öğrencilere uygulamalı olarak geleneksel usulle hellim, nor ve çörek yapımını anlattı. Atölye çalışması sonrasında, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Meltem Erbekir ve öğretim görevlisi Selcan Oyal, etkinliğe sağladığı katkıdan dolayı Erzeybek’e teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti. 

Hellim Nor Gulluri 5

Erzeybek: Peynir değil hellim!

   Etkinlik öncesinde ve uygulamalı eğitim çalışması sırasında, öğrencilere anlatım ve uygulamalı sunum yapan Ayşe Destebanoğlu Erzeybek, Kıbrıs kültürünün korunması ve geçmişten öğrenilen Kıbrıs mutfağının geleceğe taşınması gerektiğine vurgu yaptı. 

    Özellikle en bilinen ürünlerimizden biri olan hellimin, mutlaka genç nesillere öğretilmesi gerektiğinin altını çizen Erzeybek, “Peynir değil hellim!” vurgusu yaptı. Konuşması esnasında beş kilo koyun sütünün bir kilo hellime, 6-7 kilo keçi sütünün ise bir kilo hellime tekabül ettiğini anlatan Erzeybek, katılımcı bir eğitim çalışmasında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hellim Nor Gulluri 2

Taze hellim ve çörek 

   “Hellim Nor ve Gulliri Çörek Yapımı” atölyesi sonrasında yapılan hellim, nor ve çöreklerin tadına bakan gençler, özellikle arasına taze nane konulan hellimin tadını çok beğendi. Hellim ve çöreğin uyumu ise günün akılda kalan en özel lezzeti oldu.

   Atölye çalışması sonrasında, Kıbrıs kültürünü yaşatmanın önemi bir kez daha vurgulandı.

Hellim Nor Gulluri 4

Editör: Zorlu Cezaroğlu