Üstel: “Mesarya’da sulu tarıma geçilecek”

Üstel: “Mesarya’da sulu tarıma geçilecek”

Başbakan, UBP Başkanı Üstel, Anadolu’dan gelen suyun Mesarya’ya ulaşması için ihalelerin tamamlandığını açıkladı

Turizmde 50 bin yatak hedefiyle çalıştıklarını söyleyen Üstel, “Kaliteli su Mesarya’ya ulaşacak ve ihtiyaç hissedilen sebze meyve burada yetiştirilecek” dedi

Başbakan, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ünal Üstel Demirhan, Cihangir, Gaziköy, Yiğitler ve Akıncılar köylerini ziyaret etti.
Bölge halkının sıcak ilgisiyle karşılanan Üstel, vatandaşlarla sohbet etti. Üstel’e ziyaretinde UBP Değirmenlik-Akıncılar Belediye Başkanı Adayı Ebru Törehan’ın yanı sıra bazı bakan ve milletvekilleri de eşlik etti.
Mesarya bölgesinin üretim için ne kadar değerli olduğunun bilincinde olduklarını söyleyen Üstel, bölgede 3-4 yıl içinde sulu tarıma geçilebileceğini açıkladı.

“HEDEFİMİZ 50 BİN YATAK KAPASİTESİNE ULAŞMAK”

Bölgede bulunan Ercan Havaalanı’na günde 100 uçak geldiğini, 26 bin yatak kapasitesinin yüzde 100 doluluk oranını yakaladığını ifade eden Ünal Üstel, sözlerine şöyle devam etti:
“Ercan Havaalanı bitti, bazı teknik cihaz eksiklikleri nedeniyle henüz açılmadı ama Aralık sonu ya da yeni yılın ilk haftasında açılacak. Böylelikle günde 100 uçak kapasitesi de artacak. Zaten turizmde şu anda sahip olduğumuz 26 bin yatak kapasitesi dolmuş durumda. Hedefimiz 26 bin sayısını yeni yatırımlarla birlikte 50 bin yatak sayısına ulaştırmaktır. Açılacak olan yeni Ercan ile birlikte daha çok sayıda uçuş sağlanacak ve turist sayısında artış yaşanacak. İşte bu noktada ülkemizde daha çok sebze meyveye ihtiyacımız olacak”
KKTC’ye Anadolu’nun kaliteli suyunun akması için rahmetli İrsen Küçük’ün Başbakan olarak projeye imza attığı zaman kendisinin de Turizm Bakanı olduğunu anımsatan Üstel, “Su Geçitköy barajına geliyor, insanımız kaliteli suyu kullanıyor. Suyun Güzelyurt narenciye bahçelerine akması da sağlandı. Şimdi sıra Mesarya’ya ulaşmasında. Projeler çıktı, ihaleler yapıldı. Birkaç istimlak sıkıntısı var onu da çözeceğiz ve proje ilerleyecek.3-4 yılda proje tamamlanacak ve Mesarya’ya da can suyu akacak. Burada da artan sebze meyve ihtiyacının karşılanabilmesi için sulu tarıma geçilecek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER