"Tüm gittiğimiz adreslerde KKTC’ye inanılmaz bir ilgi, sevgi, yakınlık gördük"

"Tüm gittiğimiz adreslerde KKTC’ye inanılmaz bir ilgi, sevgi, yakınlık gördük"

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Ankara temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Sucuoğlu, Ercan Havaalanı’nda basın toplantısı düzenledi, temaslarını anlattı.

“Çok yoğun bir temas trafiği oldu” diyen Sucuoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, ekonomik anlamda pandemiyle ortaya çıkan ve döviz kriziyle derinleşen süreci çok detaylı bir şekilde konuştuklarını belirterek, çözüm ve neler yapılabileceğini ele aldıklarını kaydetti.

Sucuoğlu, Oktay’la yeni Ercan Havalimanı inşaatı, yapılan yatırımlar, Güzelyurt’ta bitirilen tünel ve önümüzdeki süreçte başlayacak Mesarya’nın sulanmasıyla ilgili çalışmalar, altyapı, yollar ve 500 yataklı Lefkoşa yeni hastanesi ve daha birçok konuyu görüştüklerini de belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildiğini ifade eden Sucuoğlu, “Yaklaşık bir buçuk saatlik, her yönüyle dolu dolu geçen bir toplantı oldu… KKTC’nin tanıtımı için neler yapılabileceği konusu detaylı konuşuldu. Ekonomi anlamında durumu Cumhurbaşkanına çok detaylı şekilde anlattık” ifadelerini kullandı.
Sucuoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da çok büyük destek verdiği “önce siyasette istikrar, sonra ekonomide istikrar ve sosyal yaşamda istikrar” görüşünün çok büyük kabul gördüğünü de vurgulayarak, Erdoğan’ın Kıbrıs’a karşı inanılmaz bir ilgisi olduğunu, Kıbrıs’ı ayrı bir yerde tuttuğunun belli olduğunu kaydetti.

Sucuoğlu temasları kapsamında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, eski başbakanlardan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüğünü de ifade ederek, “Tüm gittiğimiz adreslerde KKTC’ye inanılmaz bir ilgi, sevgi, yakınlık gördük. Bunu hep biliyorduk, tekrar yaşadık doğrusu” şeklinde konuştu.
Başbakan Sucuoğlu , Koca ile görüşmesinde 2022 yılında Lefkoşa’ya yapılacak yeni devlet hastanesinin temel atılmasının kesinleştiğini belirtti.
KKTC’deki işleri de yarım bırakmadıklarına dikkat çeken Sucuoğlu, Temmuz-Aralık 2021’de gerçekleşen yüzde 37.26’lık hayat pahalılığını Ocak 2022 maaşlarına yansıtma kararı aldıklarını hatırlattı.

Asgari ücretin 7 bin TL brüt, 6 bin 90 TL net olmasını hükümetin desteklediğini ifade eden Sucuoğlu, “İşverene yapılacak olan katkıyla ilgili çalışmaları hızlı bir şekilde başlayacak. İşverenimizi de mağdur etmeyeceğiz” dedi.

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Özdemir Kalkanlı’nın Türkiye’de teknik toplantılar yaptığını da kaydeden Sucuoğlu, 2022 protokolünün enine boyuna değerlendirildiğini söyleyerek, protokolün seçimden sonra hızlı bir şekilde tamamlanacağını kaydetti.

Bütçe açığının ve Elektrik Kurumu’nun durumunun detaylı bir şekilde aktırıldığını ifade eden Sucuoğlu, kur korumalı TL mevduat sisteminin KKTC’de uygulanması konusunun da konuşulduğunu ve Türkiye’deki uygulamada eksikliklerin tamamlanmasının ardından bunun KKTC’de uygulanacağını belirtti.

Çiftçi ve hayvancının hayvan yemi ihtiyacı konusunu da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüklerini dile getiren Sucuoğlu, “30 bin ton yemlik arpa ve 15 bin ton yemlik mısırın Türkiye fiyatıyla satışını önerdik. O konuda çok sıcak baktılar” şeklinde konuştu.

Turizmle ilgili teşvik ödemeleri durumunun detaylı anlatıldığını dile getiren Sucuoğlu, ilgili örgütlerin randevu alıp, sıkıntılarını paylaşma imkanı sağladıklarını kaydetti.
Yeni cezaevi binasının bitirildiğini ancak yasanın komitede olduğunu dile getiren Başbakan Sucuoğlu, 23 Ocak’tan sonra hükümeti kurarken ilk yapacakları işlerden bir tanesinin Cezaevi Yasası’ nı geçirmek olacağını söyledi.

Uçak biletleri konusunun da konuşulduğunu dile getiren Başbakan Sucoğlu, Ercan’ın iç hatlar statüsünde fiyatlandırma yapılabileceğini söyledi.
Sucuoğlu, Ankara temaslarının oldukça yoğun geçtiğini ifade ederek “23’ünden hemen sonra bu ziyaretler çok sık devam edecek. Artık bir bacağımız Ankara’da olacak” şeklinde konuştu.
Anavatan Türkiye’nin her zaman yanlarında olduğunu bir kez daha gördüklerini ifade eden Sucuoğlu,”Moralli gittik, çok daha moralli geldik… Her konuda kayıtsız, şartsız arkamızda 84 milyonluk bir dev ülke duruyor” dedi.

KKTC’de siyasi istikrarın üzerinde durulan en önemli konu olduğunu ifade eden Sucuoğlu , “Biz her ay gelip, 150 veya 200 milyon eksildik demek istemiyoruz artık. Biz KKTC’yi ekonomik olarak ayakta durma kavgasını veriyoruz” şeklinde konuştu.
Sucuoğlu, “23 Ocak’tan sonra protokol tamamlanacak, geçmesi gereken yasalar geçecek, yeni sektörel açılımlar yapılacak ve bu ülkeye o sıcak parayı biz getireceğiz” diyerek, “Tünelin sonunda karanlık, mum ışığı yok, tünelin sonunda güneş pırıl pırıl parlıyor” ifadelerini kullandı. BRT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER