Tatar: Maraş açılımı insanlığa bir katkıdır

Tatar: Maraş açılımı insanlığa bir katkıdır

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Muhtarlar Federasyonu Mersin Şube Başkanı Halil İbrahim Soysal ve beraberindeki heyeti kabul etti.

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli’nin de bulunduğu kabulde, Mersin Şube Başkanı Halil İbrahim Soysal, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile olan ilişkilerin güçlenerek sürdürülmesini istediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar da Türkiye Cumhuriyeti ile olan gönül bağının karşılıklı temaslarla sürmesinin büyük anlam taşıdığını, yeni nesillere Kıbrıs davasını anlatmanın görevleri olduğunu ve bu anlamda temasların önemine işaret etti.

Kıbrıs Türk halkının barış, esenlik ve güvenlik içerisinde yaşayabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti’nden alınan desteğin kutsal ve önemli olduğunu belirten Tatar, Türkiye’nin adadan çekilmesinin Kıbrıslı Türklerin sonunun başlangıcı olacağını, buna izin verilmeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı olarak seçilmesiyle egemen eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki ayrı devletin iş birliği vizyonunu Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle ortaya koyduğunu kaydeden Tatar, hem Kıbrıs Türk halkının hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin karşılıklı ulusal güvenliği için iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

Cenevre’deki Kıbrıs toplantısında bu vizyonu dile getirdiğini ve artık Kıbrıs’ta yeni bir dönem başladığını belirten Tatar, Maraş açılımının da izlenen politikanın başka bir ayağı olduğunu kaydetti.

Bu kadar senedir Kıbrıslı Türklerin gösterdiği iyi niyete karşın, Kıbrıs Rum tarafının bir anlaşma niyetinin olmadığını, 47 yıl daha Maraş’ın kapalı olarak kalmasının bir anlamının olmadığını ve Maraş açılımının insanlığa bir katkı olarak değerlendirildiğini dile getirdi.

Maraş’taki hak sahiplerinin KKTC yönetiminde gelip yerleşebileceğini belirten Tatar, son 6 ayda Kıbrıs’ta önemli gelişmelerin olduğunu ve tüm dünyada ses getirdiğini söyledi.

       

       

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER