Taşkent Doğa Parkı: “Ceylan” değil “Alageyik”, ülkeye kaçak olarak sokulup, mağdur edildiler

Taşkent Doğa Parkı: “Ceylan” değil “Alageyik”, ülkeye kaçak olarak sokulup, mağdur edildiler

Taşkent Doğa Parkı sahibi Kemal Basat, Karaağaç - Alevkayası bölgesinde görülen alageyiklerle ilgili açıklama yaptı.

Yaklaşık 4 günden bu yana söz konusu Alageyiklerle ilgili bilgileri olduğunu ifade eden Basat, söz konusu hayvanların ülkemize izin alınmadan, kaçak olarak sokulduklarını, Gümrük ve Hayvan Refah Yasalarının çiğnenerek söz konusu hayvanların mağdur edildiklerini ifade etti.

Kemal Basat, söz konusu hayvanların doğada olmalarının ve yaşamalarının uygun olmadığını, Taşkent Doğa Parkı’nın bu hayvanların başlarına bir şey gelmeden yakalanmalarını konusunda çalışmalar yaptığını dile getirdi.

Basat’ın konuyla ilgili detaylı açıklamaları şu şekilde:

“Evet arkadaşlar,

Yaklaşık 4 gündür Karaağaç - Alevkayası bölgesinde görülen alageyiklerden haberimiz var. Bu konuda yüzlerce mesaj aldık. Sık sorulan sorulara buradan toplu cevap vermek daha kolay:

Hayır, ülkemizin güzellikleri değil, ülkeye izin alınmadan kaçak olarak sokulmuş, gümrük ve hayvan refahı yasaları çiğnenerek mağdur edilmiş hayvanlar. Onlar için standardlara uygun yaşam alanı da yapılmadığı için kaçmışlar ve şu anda doğada kendi başlarına hayatlarını idame etmek mecburiyetinde bırakılmışlar.

Hayır, bu doğanın canlısı değil...

Hayır, muflon değil...

Hayır, ceylan değil...

Doğada olmaları ve doğada yaşamaları uygun değil...

Veteriner Dairesi, Çevre Koruma Dairesi ve Orman Dairesi konu hakkında bilgilendirildiler.

Taşkent Doğa Parkı bu hayvanların başına birşey gelmeden yakalanmaları konusunda çalışmaları yapıyor. Hayır, yakalanmaları kolay değil, ama yakalanacaklar, uzman ekiplerimiz bu konularda tecrübeli.

Yakalandıktan sonra önce DoğaPark'a gelip karantina'ya girecekler. El konulup DoğaPark'a teslim edilen tüm hayvanlar gibi bu hayvanların da mülki sahibi devlettir.

Veteriner dairesi bu hayvanların bakımının DoğaPark tarafından üstlenilmesini rica edebilir, ya da farklı bir karar üretebilir. Yetkili kurum Veteriner Dairesidir. Bugüne kadar biz her zaman bu talebi kabul ettik.

Hayvanların yakalanması, karantina masrafları ve eğer DoğaPark'da kalacaklarsa yaşam alanı oluşturulması ve besin ihtiyacı gibi tüm masraflarını DoğaPark karşılayacak, bu konuda Devlet maddi destek vermiyor.

Evet, bu hayvanları bu ülkeye kimin kaçak olarak getirdiğini biliyoruz.

Evet, ideal bir ülkede bu masrafların bu hayvanları ülkeye kaçak olarak sokan kişi tarafından karşılanması gerekiyor, ama ülkemizde bu yönde bir karar bugüne kadar çıkmadı.

Hayır, ben şahsen Veteriner Dairesinin bu hayvanları kaçak olarak ülkeye sokan kişiye iade yaparak onu ödüllendireceğini düşünmüyorum. Öyle olsa herkes hayvanı kaçak getirsin, sonra yakalanınca izin alsın...

Başka sorunuz varsa yorumlarda sorunuz “

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurhan olguner
Nurhan olguner - 2 hafta Önce

Bu gibi durumlarda suc isleyen kisilere yasal ceza varmi, belki bunu duyurursaniz caydirici olabilir...

SIRADAKİ HABER