Sendikalar, Göç Yasası mağduriyetleri için Maliye Bakanlığı'ndan takvimlendirme talep etti

Sendikalar, Göç Yasası mağduriyetleri için Maliye Bakanlığı'ndan takvimlendirme talep etti

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)’dan yapılan açıklmaya göre, bugün Maliye Bakanı Alişan Şan ve bürokratları ile görüşülerek Göç Yasası kapsamındaki çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda takvimlendirme talep edildiği bildirildi.

 Maliye Bakanı Alişan Şan, özellikle takvimlendirme konusunda bürokratları ile çalışma yaparak sendikalara cevap vereceğini söyledi.

Sendikalar konunun takipçisi olacağını ve sonuç alınıncaya kadar mücadele edeceğini vurguladı.

Maliye Bakanlığına İletilen Talepler

  1. Asgari Ücretin düzenlenmesi

Asgari ücret vergiden muaf olacak şekilde gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır. Asgari ücret belirleme kriterleri güncellenmeli ve Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı değiştirilmelidir. Ayrıca, özel sektörde çalışanların, patronların insafına terk edilerek sömürülmesinin önüne geçilmesi için özel sektörde sendikalaşmayı sağlayacak yasal düzenleme bir an önce Meclise gönderilmelidir.

  1. 2011 Sonrası Kamuya Girenlerin Maaşlarına belirlenecek bir takvimlendirme çerçevesinde ek artış yapılarak maaşlarda eşitlik sağlanmalıdır.

47/2010 sayılı yasayı getirenler kamu çalışanlarını bir günde %35’e varan oranda fakirleştirerek tarihe geçtiler. “Göç Yasası” olarak bilinen “47/2010 Sayılı Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş –Ücret ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası” altında çalışanların maaşlarla ilgili mağduriyetlerinin giderilmesi için belirlenecek takvimlendirme çerçevesinde yapılacak artışlarla süreç içerisinde maaşlar eşitlenmelidir.

  1. Gelir vergisi dilimleri ve indirimleri

Her yılın Ocak ayında gelir vergisi vergi dilimleri ve indirimlerinin güncellenmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz iki yılda Türk Lirası’nın değer kaybı ve enflasyon tavan yapmıştır. Gelir vergisi vergi dilimleri ve indirimlerini ekonomik akla ve ekonomik gerçeklere uygun olarak güncellemekte geç bile kalınmıştır.

2022 yılı Haziran ayı hayat pahalılığı oranı 56.76 olarak açıklanmıştır. Ekonomistler, 2022 yılı Aralık ayında bu oranın %110 civarı olacağını tahmin etmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında 2023 yılına ait kişisel indirim miktarının en az 210,000 TL olması gerekmektedir. Yine aynı gerçekler ışığında, gelir vergisi dilimlerinin aşağıdaki gibi düzenlenmesi elzemdir.

2023 YILINA AİT YILLIK MATRAH VE VERGİ ORANLARI

2023 YILINA AİT AYLIK MATRAH VE VERGİ ORANLARI

Yıllık Maaş Sayısı: 13

KTAMS KAMUSEN KAMU-İŞ KTÖS KTOEÖS TÜRK-SEN DEV-İŞ

HÜR-İŞ BES KOOP-SEN GÜÇ-SEN VERGİ-SEN TIP-İŞ MALİYE-SEN

DAÜ-SEN DAÜ BİR-SEN

YORUM EKLE
YORUMLAR
haydar demir
haydar demir - 2 hafta Önce

en düşük emekli maaşı asgari ücretle eşit olmalı. diye düşünüyorum ya siz ..

SIRADAKİ HABER