Şahiner: Alım gücü hiç olmadığı kadar düştü

Şahiner: Alım gücü hiç olmadığı kadar düştü

CTP Milletvekili Salahi Şahiner bütçe üzerine söz aldı ve “Bu mali plan çok zor bir mali yılın bizi beklediğinin işaretidir” dedi.

Öngörülen bütçe açığına işaret eden Şahiner, Türkiye’den gelmesi planlanan rakamın gelmemesi halinde ortada 4,5 milyar TL ve diğer borçların yarattığı bir açık olduğunu belirtti.

Bunun buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu, önümüzdeki dönemde çok daha büyük riskler bulunduğunu söyleyen Şahiner, pandeminin getirdiği ekonomik yıkımın etkilerini ortadan kaldıracak bir planlamaya ihtiyacı vurguladı.

TL’deki değer kaybına işaret eden Şahiner, bu konuda gerekli adımların atılması gerektiğini kaydetti.

Geçtiğimiz dönemde kurumların ciddi zarar ettiğini söyleyen Şahiner, bu zararları telafi edecek rakamların da bütçe planında bulunmadığını söyledi.

Salahi Şahiner, Türkiye’den gelecek kaynaklara dayalı bir bütçe çizildiğini ancak Türkiye’nin ekonomik ve siyasal sıkıntılar içinde olduğunu, istendiği zaman istenen kaynağın gelemeyeceğini göz önüne alarak plan yapmak gerektiğini belirtti.

Şahiner, kamuda verimlilik ve kayıt dışı ekonomi için dijital devlete geçişe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Alım gücünün hiç olmadığı kadar düştüğünü söyleyen Şahiner bunun da önümüzdeki dönem için büyük risk olduğunu anlattı.

CTP olarak böyle bir bütçeye onay vermelerinin mümkün olmadığını kaydeden Şahiner, kendilerinin hükümete gelmesi halinde gerekli değişikleri yapacaklarını anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER