Oktay’dan EOKA pullarına sert tepki

Oktay’dan EOKA pullarına sert tepki

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiadis’in, Kıbrıslı Türkleri katleden terör örgütü EOKA’yı övmesi ve adına özel pul bastırmasına sert tepki gösterdi. Oktay, “Rum Yönetimi EOKA’nın yıl dönümünü resmi pul üzerinden kutluyor. Neden Kıbrıs’ta iki egemen devletli çözümü desteklediğimiz şimdi anlaşılıyor mu” diye sordu.

Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis, terör örgütü EOKA’yı överken, terör örgütü için pul bastırarak bir skandala imza attı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin EOKA provokasyonuna Türkiye ve KKTC sert tepki gösterdi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Türkleri acımasızca katleden terör örgütü EOKA’yı övdü. Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Anastasiadis, “EOKA savaşçılarına hayranlık ve saygı duyarak, vatanımızın Avrupa ailesinde yeniden birleşeceği güne kadar çalışacağımızın sözünü veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Rum provokasyonuna Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan tepki geldi. Oktay, KKTC’de çekimleri devam eden ve Kıbrıslı Türklerin var oluş mücadelesini anlatan TRT’nin yeni dizisi “Bir Zamanlar Kıbrıs” galasında Rum Yönetimi’nin Kıbrıslı Türkleri acımasızca katleden terör örgütü EOKA’nın bastırdığı pulları sert dille eleştirdi. Kıbrıslı Türklerin var oluş mücadelesini anlatan 26 bölümlük yapımın galasında konuşan Oktay, Rum Kesimi’nden zarf içerisinde KKTC’deki Beyarmudu (Pile) Belediye Başkanı İlker Edip’e, terör örgütü EOKA Mücadelesi’nin 65’inci yıl dönümüne ilişkin pul gönderildiğini ifade etti.Oktay yaptığı açıklamada, “Filmde terör örgütü EOKA’nın vahşetini hep birlikte izledik mi? Bugün size bir pul göstereceğim. Bugün bir mektupla belediye başkanımızdan bu pulu aldım. Üzerinde EOKA’nın 65’inci yıl dönümü yazıyor. Yani Rum Yönetimi terör örgütü EOKA’nın 65’inci yıl dönümünü resmi pul üzerinden kutluyor” dedi. Ada’daki çözüme ilişkin federasyon isteyen kesimin 60 yıldır Kıbrıslı Türklerin zamanını harcadığına değinen Oktay, “Neden Kıbrıs’ta iki egemen devletli çözümü desteklediğimiz şimdi anlaşılıyor mu?” ifadelerine yer verdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER