KTMMOB: "Çözüm ve barış için atılacak adımların yanındayız"

KTMMOB: "Çözüm ve barış için atılacak adımların yanındayız"

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) adına Genel Başkan Seran Aysal tarafından yapılan yazılı açıklamada, önümüzdeki hafta İsviçre’de başlayacak olan görüşmelerle yeniden ivme almasını ümit edilen Kıbrıs sorununa bir an önce adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için adımlar atılması sonrasında çözümün sağlanabilmesi ve normalleşmeye gidişin önünün açılması gerektiğine vurgu yaptı.

Aysal, Cenevre’de yapılacak görüşmelerde, kısa vadeli siyasi amaçlardan öte cesur ve sonuç odaklı adımlar atılmasının, Kıbrıs Türk toplumuna karşı tüm siyasilerin sorumluluğu olduğunun yine dikkate alınacağı umudunu taşıdıklarını kaydetti.

“KIBRIS SORUNU ÇÖZÜM SÜRECİ İLE YİNE GÜNDEMDE”

Aysal, tüm dünyanın başta sağlık sorunları olmak üzere ekonomik sorunlar ve büyük felaketler ile boğuştuğu bu günlerde, Kıbrıs sorununda çözüm süreci yeniden gündemimize girdiğini kaydetti.

Aysal, özellikle son dönemlerde gittikçe artan başarısız hükümet yapılanmaları ve demokrasi kültürü dışında oluşturulan yönetim kademelerine rağmen, ülkemizden umudu kesmemek için mücadele ettiklerini ifade ederek, “Ancak, mevcut yapı ve gidişatla da Kıbrıs Türk toplumunun hak ettiği yaşam koşullarına ulaşamayacağı artık net şekilde görülmektedir” dedi.

“KIBRIS TÜRKÜNÜN HASSASİYETLERİNE DEĞER VERİLMELİ”

Aysal, Kıbrıs Türk toplumu adına karar verenlerin bu toplumu anlaması ve hassasiyetlerine değer vermesinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bu bağlamda 1,Şht İbrahim Ali Sk. Çağlayan.Lefkoşa-KIBRIS Tel: 0392 22 85210 – 2271677 Fax: 0392 22 85151 home page : http: // www.ktmmob.org e-mail: ktmmob@ktmmob.org www.facebook.com/ktmmob kendi siyasilerimizin karar verme noktasından çok uzakta olduklarını üzülerek görmekteyiz. Bundan daha da kötü olan ise, kendilerinin dışında karar verenlere de bu hassasiyetleri anlatma kaygısına bile sahip olmamalarıdır” dedi.

“GÖRÜŞMELERDE CESUR VE SONUÇ ODAKLI ADIMLAR ATILMALI”

Aysal, gelecek umutları her geçen gün azalan Kıbrıs Türk toplumunun beklentisi olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:  

“Bu normalleşme, yıllardır içerideki akıl ve bilimden yoksun yönetimlere ve dışarıda da izolasyonlar ve ambargolara rağmen ayakta durmaya çalışan toplumumuzun, hem tarihi mücadelesi hem de ekonomik, siyasi, hukuki ve diğer pek çok alanda hayatının idamesi için kaçınılmazdır. Bu görüşmelerde, kısa vadeli siyasi amaçlardan öte cesur ve sonuç odaklı adımlar atılmasının, Kıbrıs Türk toplumuna karşı tüm siyasilerin sorumluluğu olduğunu, bu kez dikkate alınacağı umudu ile hatırlatmak isteriz.

Yıllarca verilen mücadelelerin sonucunda ortaya çıkan yapının uluslararası hukukun dışında olmasının yarattığı sıkıntılar ve toplumlararası sorunlar çözümlenmemiş olmasının ortaya çıkardığı zorluklar ile birleşmesinin toplumumuza yaşattıkları, asgari müştereklerde uzlaşılarak yapılacak antlaşma ile Kıbrıs Türk Toplumunun dünya ile vakit kaybetmeden bütünleşmesinin ne kadar önemli ve acil olduğunu bizlere hatırlatmaktadır.”

“KIBRIS’TA ADİL, KALICI ÇÖZÜMLE BARIŞ SAĞLANABİLİR”

Aysal, KTMMOB olarak her zaman karşılıklı diyalog ve iyi niyetle, ancak Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözümün ve barışın bulunabileceğine inandıklarını kaydederek bundan sonra da inanmaya devam edeceklerine vurgu yaptı.

Annan Planı referandumunun yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek iki toplumlu etkinliğin bu yıl Bu Memleket Bizim Platformu tarafından organize edildiğini ifade eden Aysal, “Bugün, 24 Nisan 2004 referandumunun yıl dönümü. Kıbrıslı Türklerin tüm dünyaya Çözüm, Barış ve dünya ile bütünleşme istencini Birleşmiş Milletlerin hazırladığı plana ‘EVET’ diyerek gösterdiği gündür. Referandum sonucunun, geçmişten günümüze, yurt içi ve dışında farklı yönlere çekilmeye çalışılsa da ortaya çıkan irade, Çözüm ve Barış istencinin Kıbrıslı Türkler açısından toplumsal bir talep olduğunun anlaşılması açısından Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplum tarafından da tanınan en önemli referanstır. Sonuç olarak, Kıbrıs Türk toplumunun referandum iradesi uluslararası topluma her yıl 24 Nisan’da düzenlenen etkinliklerle hatırlatılmaktadır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER